Alkohol jest substancją psychoaktywną.  Nadużywanie spożywania alkoholu wpływa na funkcjonowanie mózgu, czego efektem są zmiany postrzegania, nastroju, świadomości, procesów poznawczych i zachowania.

Długotrwałe picie alkoholu może prowadzić do uszkodzeń naczyń krwionośnych w mózgu, co zwiększa ryzyko udarów oraz innych problemów neurologicznych. Osoby uzależnione są bardziej narażone między innymi na chorobę Alzheimera czy Parkinsona.

Przez nadużywanie alkoholu zostaje uszkodzona naturalna bariera ochronna, która jest kluczowa dla ochrony mózgu przed szkodliwymi substancjami przedostającymi się do krwi. Alkohol sprawia, że neuroprzekaźniki w mózgu nie mogą właściwie funkcjonować. Tkanka mózgowa kurczy się i ulega destrukcji. Ich uszkodzenie powoduje problemy w procesie myślenia i zmniejsza poziom sprawności umysłowej.

Nadużywanie spożywania alkoholu wywołuje trudności w poruszaniu się zwane polineuropatią alkoholową jako powikłania przewlekłego picia. Polega na uszkodzeniu włókien nerwowych, wywołuje intensywny ból, drętwienie z czasem prowadząc do zaniku mięśni i niedowładów.

Rozmazany obraz, wydłużony czas reakcji, problemy z pamięcią, uczeniem się to niektóre z wymienionych efektów pojawiają się przy spożyciu alkoholu. Przyczyną tego stanu są zaburzenia w funkcjonowaniu hipokampa, czyli obszaru mózgu odpowiedzialnego za tworzenie nowych wspomnień. Nadmierne picie wpływa też na obumieranie komórek mózgowych.

Nadużywanie alkoholu prowadzi do rozwoju wtórnych zaburzeń osobowości. Pod wpływem oddziaływania alkoholu na struktury mózgu,  dochodzi do zmiany cech alkoholika – wzmaga się agresja, impulsywność oraz skłonność do zachowań destrukcyjnych.

Proces regeneracji mózgu po odstawieniu alkoholu może być długi i wymaga czasu. Czas i efekt może być różny w zależności od ogólnego stan zdrowia, czas trwania uzależnienia czy obecność innych współistniejących schorzeń. Profesjonalne leczenie, terapia, mitingi oraz wsparcie w procesie zdrowienia mogą okazać się niezbędne dla skutecznego powrotu do pełnej sprawności.

Daj sobie pomóc

Skorzystaj z pomocy :

Poradnie leczenia uzależnień w Radomsku:
- ul. Jagiellońska 16 (Szpital Powiatowy) 44 685 47 87
- Cogito ul. Krasickiego 78

Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
ul. Kościuszki 12a
97-500 Radomsko
Telefon: 44 685 44 52
dwa poniedziałki w miesiącu: 8.00–18.00, każdy czwartek miesiąca: godz. 8.00 – 18.00, Bogdan Szymczyk - instruktor terapii uzależnień

KLUB ABSTYNENCKI „MOŻNA INACZEJ”
Radomsko, ul. Reymonta 56
tel. 533 219 392

KLUB WZAJEMNEJ POMOCY „SZANSA”
Radomsko, ul. Jagiellońska 16
tel. 44 683 20 81