1 czerwca. Ta każdemu jednoznacznie kojarzy się z Dniem Dziecka. W kalendarzu świąt można jednak zauważyć jeszcze jedną pozycję - Dzień bez Alkoholu. Apel o abstynencję w tym dniu wystosowała Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Sama data święta jest nieprzypadkowa - ustanowione została uchwałą Sejmu RP w 2006 roku właśnie ze względu na szczególną wymowę Międzynarodowego Dnia Dziecka. Zachęcamy tego dnia wszystkich do refleksji nad problemami alkoholowymi. W tym roku zwracamy szczególną uwagę na problem nietrzeźwości za kierownicą. Pamiętajmy - nie wolno pozostawać biernym i przyzwalać na jazdę pod wpływem alkoholu.

Zastanówmy się, co jest tak naprawdę ważne i czy warto marnować czas, pieniądze, zdrowie, czy nawet rodzinę na coś tak ulotnego i zdradliwego jak alkohol lub inne środki odurzające. Być może 1 czerwca okaże się przełomowym momentem w życiu wielu osób borykających się z problemem uzależnień.

Alkohol jest substancją toksyczną, której działanie w organizmie zaczyna się już po kilku minutach od spożycia. To trucizna, która w każdym przypadku ma niekorzystny wpływ na nasz organizm. Toksyczne działanie alkoholu wpływa niekorzystnie na większość organów ludzkiego ciała. Już jednorazowe nadużycie alkoholu może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, a nawet spowodować śmierć.