Zjawisko przemocy domowej dotyczy około 15 % społeczeństwa miasta. Z badań wynika, że do jej przejawów najczęściej dochodzi pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych. Nieco ponad 1 % radomszczan wskazuje, że do przemocy w ich domach dochodzi kilka razy w tygodniu.
 
Zjawisko to jest jednak trudne do zdiagnozowania, ofiarom najczęściej towarzyszy strach, lęk o przyszłość lub poczucie winy. Przeszkodą w wykrywaniu i przekazywaniu informacji na temat przemocy domowej są także przekonania, że nie powinno się rozmawiać na tematy domowe z obcymi lub donosić na najbliższych itp. Dlatego mamy świadomość, że do organów ścigania trafia tylko część przestępstw, a być może zdecydowana większość nadal pozostaje tajemnicą czterech ścian mieszkania.

Piknik rodzinny zaplanowany na 29 lipca będzie poświęcony właśnie tematyce przemocy. Głównym jego celem będzie dostarczenie niezbędnych informacji dotyczących przemocy domowej oraz zwrócenie uwagi na prawa, jakie przysługują ofiarom przemocy.


Festyn rozpocznie się o godz. 17.30 na placu przed budynkiem Metalurgii S.A.  przy  ul. Rozlali 10/12.

Choć wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że przemoc wobec najbliższych jest przestępstwem, to sprawcy nadal uważają, że stosowanie przemocy jest najlepszą metodą „wprowadzania” porządku w domu, a także jednym z najlepszych systemów wychowawczych.

Niestety, sporo ofiar nie zdaje sobie sprawy z tego, że przemoc domowa, to nie tylko bicie, istnieją także inne formy:
- przemoc psychiczna (wyśmiewanie poglądów, religii, narzucanie własnych poglądów, stała krytyka, wmawianie choroby psychicznej, izolacja społeczna, domaganie się posłuszeństwa, ograniczanie snu, pożywienia, wyzywanie, upokarzanie, stosowanie gróźb, itp.);
- przemoc seksualna (wymuszanie pożycia seksualnego, wymuszanie nieakceptowanych praktyk seksualnych, wymuszanie seksu z osobami trzecimi, sadystyczne formy współżycia seksualnego, demonstrowanie zazdrości, krytyka, wyśmiewanie zachowań seksualnych kobiety, itp.);
- przemoc ekonomiczna (odbieranie zarobionych pieniędzy, uniemożliwianie podjęcia pracy zarobkowej, nie zaspokajanie podstawowych materialnych potrzeb rodziny, itp.)
- izolacja (zakaz spotykania z rodziną, przyjaciółmi, itp.).