Alkoholizm – utrata kontroli nad ilością i częstotliwością spożywania alkoholu, alkoholizm jest to choroba alkoholowa czyli uzależnienie od alkoholu etylowego, a w szerokim znaczeniu są to następstwa nadmiernego używania alkoholu, nie tylko zdrowotne, lecz również społeczne.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce kryteriami ICD-10 uzależnienie rozpoznaje się wtedy, gdy spełnione są co najmniej 3 spośród następujących kryteriów:
- silne pragnienie lub poczucie przymusu zażywania substancji
- trudności w kontrolowaniu zachowania związanego z jej przyjmowaniem
- fizjologiczne objawy stanu odstawienia charakterystyczne dla danej substancji (zespół abstynencyjny) i/lub przyjmowanie tej samej lub podobnej substancji w celu złagodzenia lub uniknięcia objawów abstynencyjnych
- stwierdzenie objawów tolerancji (aby osiągnąć efekt upojenia, osoba uzależniona potrzebuje coraz większej ilości alkoholu, a ilość alkoholu niebezpieczna dla zdrowia osób bez problemu alkoholowego może być stosunkowo dobrze tolerowana)
- zaniedbywanie innych źródeł przyjemności lub zainteresowań, zwiększenie ilości czasu koniecznego do zdobycia substancji, jej przyjmowania lub do usuwania skutków jej działania
- spożywanie alkoholu mimo wyraźnych dowodów szkodliwych następstw.
Leczenie uzależnień jest w Polsce dobrowolne i bezpłatne. Terapia refundowana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia i jest darmowa zarówno dla osób ubezpieczonych, jak i nieubezpieczonych. Z bezpłatnej terapii mogą również skorzystać współuzależnieni bliscy osoby uzależnionej, którzy są dotknięci negatywnymi następstwami uzależnienia.
Poradnie leczenia uzależnień w Radomsku:
- ul. Jagiellońska 16 (Szpital Powiatowy)
- Cogito ul. Krasickiego 78
Dzienne oddziały leczenia uzależnienia w Radomsku
- Cogito ul. Krasickiego 78
NZOZ Ośrodek terapii Uzależnień Parzymiechy 1
42- 164 Parzymiechy woj. śląskie. Tel. 34 318 91 54
Centrum Psychiatryczne w Warcie. Oddział Leczenia Uzależnień
ul. Sieradzka 3, Warta, 98-290 woj. Łódzkie
telefon. 43 829 40 13 wew. 332, 342, lub 43 829 63 42
Oddział Leczenia Uzależnień ul. Niciarniana 41, 92-320 Łódź tel. 42 674 98 90
Do poradni leczenia uzależnienia pacjenci mogą się zgłaszać bez skierowania, z dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość. Skierowanie jest wymagane natomiast przy przyjęciu na oddziały całodobowe i dzienne. Po takie skierowanie można się zgłosić do poradni leczenia uzależnień, lekarza pierwszego kontaktu (lekarz rodzinny) lub dowolnego lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, bądź też na podstawie postanowienia sądu.