Aktualności

Zespół Kontroli

Zespół Kontroli

Do zadań Zespołu Kontroli należy przede wszystkim:1. Dokonywanie oględzin usytuowania punktów sprzedaży, podawania i spożywanianapojów alkoholowych, jak również opiniowanie o zgodności ich lokalizacjiz uchwałami Rady Miejskiej przed wydaniem zezwolenia na sprzedaż napojówalkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży.2. Przeprowadzanie kontroli przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwoleńna sprzedaż napojów alkoholowych.3. Występowanie z wnioskami i opiniami dotyczącymi sprzedaży, podawaniai spożywania napojów alkoholowych na terenie gminy.
Zespół Orzekający

Zespół Orzekający

Do zadań Zespołu Orzekającego należy przede wszystkim:1. Przyjmowanie zgłoszeń o przypadkach nadużywania alkoholu.2. Wzywanie na rozmowy osób, co do których wpłynęło zgłoszenie i informowanie icho konieczności zaprzestania działań wymienionych w art. 24 ustawy z dnia26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi(tj.: Dz. U. z 2012 r. poz. 1356 z późn. zm.).3. Przeprowadzanie rozmów z osobami zgłoszonymi, członkami ich rodzin orazwnioskodawcami, mających na celu zmotywowanie osób zgłoszonych do podjęciadobrowolnego leczenia odwykowego.4. Kierowanie osób na badanie przez biegłego w celu wydania opinii w przedmiocieuzależnienia od alkoholu.5. Składanie wniosków do Sądu Rejonowego w Radomsku o wszczęcie postępowaniaw sprawie zastosowania obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu w zakładzielecznictwa odwykowego.§ 8Do zadań Zespołu Kontroli należy przede wszystkim
Zespół Profilaktyki

Zespół Profilaktyki

Lew Tołstoj zwykł mawiać: "Szczęśliwe rodziny są do siebie podobne". Jego myśl jest ponadczasowa. Czy są uniwersalne reguły budowania rodziny? Tego nie wiemy. Jednak wydaje nam się, że szczęśliwa rodzina to taka, w której jej najbliżsi czują się dobrze, bezpiecznie, cieszą się sobą, ale także wspólnie  pokonują problemy i konflikty. Warto dążyć do takiego wzorca każdego dnia. Wszyscy sobie tego życzymy. Lecz nie zawsze nam się udaje. Współczesna polska rodzina jest osłabiona i często przeżywa kryzysy, jest nietrwała i rozbita lub zagrożona rozbiciem. w rodzinach zanikają więzi: odwiedziny, wspólne dialogi, wspólne posiłki należą do rzadkości. Dochodzą też różne uzależnienia - alkoholizm, narkomania, seksoholizm, hazard, przemoc w rodzinie i wtedy jest trudno udźwignąć  problem. Największą błędną decyzją jest utwierdzanie się, że ja sam/a muszę sobie z tym poradzić. Trzeba dać sobie prawo, aby skorzystać z wiedzy, którą w swojej ofercie pomocowej dla rodzin posiadają instytucje na co dzień pomagające potrzebującym. My z racji swoich obowiązków chcemy Wam przybliżyć wzory pism procesowych, które są po to, aby porządkować zaistniałą dysfunkcję w rodzinie. To mamy zagwarantowane przez państwo.Oto niektóre z pism procesowych (kliknij, aby pobrać): Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa wraz z wnioskiem o ściganie sprawcy Oświadczenie o zamiarze działania w charakterze oskarżyciela posiłkowego Pozew o eksmisję Wniosek o zobowiązanie sprawcy przemocy do opuszczenia mieszkania Wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu cywilnym Wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu cywilnym Wniosek o zwolnienie od kosztów egzekucyjnychWniosek o przyznanie pełnomocnika z urzędu
Wakacyjne pikniki rodzinne

Wakacyjne pikniki rodzinne

Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomsku zaprasza na pikniki wakacyjne. 06.07. godz. 16.00 – 19.00 Festyn poświęcony bezpieczeństwu (Miasteczko Ruchu Drogowego) 13.07. godz. 16.00 – 19.00 EkoPiknik/ PGK Radomsko (Wielorybek)20.07. godz. 17.00 – 19.00  Rodzinny Piknik na Bartodziejach (Bartodzieje)10.08. godz. 16.00 – Piknik Morski  przez TBS Radomsko (Folwarki) 17.08. godz. 16.00 – 19.00 Piknik Naukowy (Park Świętojański)  24.08. godz. 16.00 – 19.00 Rodzinny Piknik na terenie Ogródków Działkowych (Sanicka) 31.08. godz. 16.00 – 19.00 Piknik Rodzinny w Parku Solidarności – zakończenie wakacji
Przyznano dotację w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym

Przyznano dotację w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym

W wyniku rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych w zakresie: przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym przyznano dotację dla czterech organizacji pozarządowych.  Uwzględniając rekomendacje komisji konkursowej Prezydent Miasta Radomsko podjął decyzję o wsparciu finansowym realizacji następujących zadań publicznych: w zadaniu „Wspierania wakacyjnych form spędzania czasu wolnego dla dzieci i młodzieży promujących zdrowy styl życia”: 1. Łódzki Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża Oddział Rejonowy w Radomsku na zadanie „Wspieranie wakacyjnych form spędzania czasu wolnego dla dzieci i młodzieży promujących zdrowy styl życia” - kwota dotacji 6.000 zł2. Powiatowe Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Radomsku na zadanie „Wspieranie wakacyjnych form spędzania czasu wolnego dla dzieci i młodzieży promujących zdrowy styl życia – kwota dotacji: 14.000 zł3. Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Radomsko na zadanie „Harcerska Akcja Letnia 2014” – kwota dotacji: 12.000 zł4. Centrum Integracji Młodzieży Radomsko na zadanie „Wspieranie wakacyjnych form spędzania czasu wolnego dla dzieci i młodzieży promujących zdrowy styl życia” - kwota dotacji 18.000 złNiżej wymienione oferty zostały odrzucone ze względów formalnych:1. oferta Zapaśniczego Klubu Sportowego z siedzibą w Radomsku2. oferta Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego z siedzibą w Zielonej Górze.
Szkolenie dla przedsiębiorców

Szkolenie dla przedsiębiorców

Komu, kiedy i na jakich warunkach można sprzedawać alkohol, o tym rozmawiali 4 czerwca w Urzędzie Miasta sprzedawcy alkoholu.  Szkolenie zostało zorganizowane przez prezydenta Miasta Radomsko oraz Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Na zaproszenie odpowiedziało 50 przedsiębiorców, którzy podczas spotkania z Robertem Lemańskim – niezależnym ekspertem profilaktyki społecznej poznawali lub przypominali sobie o obowiązkach ciążących na osobach sprzedających alkohol.Przedsiębiorcom zostały także przedstawione zasady prowadzenia kontroli punktów sprzedaży, które będą prowadzone przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Szkolenie dla sprzedawców alkoholu

Szkolenie dla sprzedawców alkoholu

Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych informuje, że 4 czerwca w siedzibie Urzędu Miasta Radomska odbędzie się szkolenie dla sprzedawców alkoholu.  Szkolenie, które poprowadzi Robert Lemański, odbędzie się w dwóch turach. Pierwsza w godz 10-12.,  a druga 12-14. 
Telefon zaufania - uzależnienia behawioralne

Telefon zaufania - uzależnienia behawioralne

Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego uruchomił  telefon zaufania 801-889-880, dedykowany osobom cierpiącym z powodu uzależnień behawioralnych oraz ich bliskim. Czym są uzależnienia behawioralne? Są to wszystkie uzależnienia, które nie są związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych (alkoholu, narkotyków), czyli na przykład uzależnienie od hazardu, uzależnienie od Internetu lub komputera, seksoholizm, pracoholizm, uzależnienie od zakupów czy objadania się.Do kogo skierowana jest oferta telefonu? Do wszystkich osób, które mają problem lub też zastanawiają się, czy mają problem z uzależnieniami behawioralnymi. Dla osób bliskich osobom uzależnionym – rodziny, przyjaciół, znajomych.Czy to telefon dla mnie?Tak, jeśli wydaje Ci się, że Twoje dziecko popadło w nadmierne zaabsorbowanie internetem i komputerem, a wirtualna rzeczywistość staje się dla niego ważniejsza niż realni znajomi i przyjaciele.Tak, jeśli granie doprowadziło Cię do kłopotów finansowych lub rodzinnych, zdarza Ci się grać do ostatniej złotówki lub pożyczać pieniądze na granie.Tak, jeśli masz poczucie, że poszukiwanie doświadczeń seksualnych wymyka Ci się spod kontroli, podejmujesz zachowania ryzykowne dla zdrowia lub naruszające prawo. Jeśli seks przestał był przyjemnością a stał się wewnętrznym przymusem.Tak, jeśli z powodu zaabsorbowania pracą zapominasz o ważnych uroczystościach rodzinnych i sprawach swoich dzieci. Jeśli poświęcasz pracy dużo więcej myśli, czasu i energii niż realizowaniu pasji, rozrywkom, sportowi i związkom z partnerem, dziećmi, rodziną. Działalność telefonu zaufania obejmuje:- prowadzenie konsultacji telefonicznych dla osób cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych i ich bliskich- rozwijanie i udostępnianie bazy informacji o lokalnie działających specjalistach i instytucjach prowadzących terapię uzależnień behawioralnych- prowadzenie działań informacyjnych i edukacyjnych na temat uzależnień behawioralnychKonsultacje telefoniczne prowadzą doświadczeni specjaliści Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, przeszkoleni w zakresie problematyki uzależnień behawioralnych.Nowy telefon zaufania 801-889-880 jest czynny codziennie, także w weekendy, w godzinach od 17 do 22. Koszt połączenia to koszt jednego impulsu, według taryfy operatora.Projekt uruchomienia i prowadzenia telefonu zaufania świadczącego pomoc w zakresie uzależnień behawioralnych dofinansowywany jest ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia.
Ogłoszono konkurs  w zakresie zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym

Ogłoszono konkurs w zakresie zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym

Prezydent miasta Radomska, ogłosiła otwarty konkurs na wsparcie realizacji zadań publicznych w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym w 2014 roku – wspieranie wakacyjnych form spędzania czasu wolnego dla dzieci i młodzieży promujących zdrowy styl życia.Na ten cel miasto Radomsko w 2014 roku przeznaczy kwotę 50 tys. zł. Niezbędne dokumenty do złożenia konkursowych ofert znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Radomska. 
Nowy przewodniczący MKRPA

Nowy przewodniczący MKRPA

Od 1 maja 2014 r., zgodnie z zarządzeniem prezydenta miasta Radomska, na przewodniczącego Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych został powołany Jarosław Pioruński.

"Szansa" otworzyła drzwi

Spożywanie alkoholu jest jednym z większych problemów dzisiejszego społeczeństwa, który ma duży wpływ na degradację człowieka zarówno w sferze psychicznej jak i fizycznej. Nałogowe picie ma destrukcyjny wpływ na rodzinę a przede wszystkim dzieci, których szkody zdrowotne, emocjonalne są bardzo trudne do usunięcia. Spożywanie alkoholu ma również wpływ na dzisiejszą młodzież, która „poprzez kieliszek” komplikuje sobie życie. Wychodząc naprzeciw problemowi Klub Abstynencki „Szansa” oraz Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomsku przyłączyli się do Ogólnopolskiego Dnia Trzeźwości, który przypada na 14 kwietnia. Klub „Szansa” właśnie w tym dniu od kilku lat organizuje „Dzień otwarty". Dzień ten jest okazją, aby mówić o problemach  alkoholowych oraz informować o możliwościach wyjścia z tego zgubnego nałogu. Pokazać jak żyć w abstynencji. Tego dnia w siedzibie Klubu „Szansa” mieszczącego się przy ul. Jagiellońskiej 16 dyżurowali specjaliści terapii uzależnień czy psycholog. Oprócz możliwości zapoznania się  z ofertą pomocową Klubu, można było uzyskać informację na temat terapii uzależnienia od alkoholu, otrzymać wszelkie informacje i materiały na temat placówek lecznictwa odwykowego, grup samopomocowych. W ciągu dyżuru, który trwał w godz. 10-20, z porad skorzystali mieszkańcy Radomska.Jak mówi prezes Klubu, Dariusz Kopeć działalność „Szansy” stwarza nadzieję na rzeczową realizację zamierzeń postawionych przez członków Klubu czyli spędzanie wolnego czasu bez alkoholu. - Oprócz pogadanek, porad i ćwiczeń prowadzonych z tej dziedziny, Klub organizuje spotkania przy ognisku, spływy kajakowe, rajdy rowerowe, wyjazdy na jasnogórskie i licheńskie spotkania AA oraz pikniki zdrowia -  wyjaśnia nasz rozmówca. W Klubie działa specjalny telefon zaufania 44 683 20 81, pod którym można uzyskać wsparcie dla tych, którzy dotknięci są trudnymi, osobistymi problemami wywołanymi przez picie nałogowe alkoholu. 
Rusza III edycja konkursu

Rusza III edycja konkursu "Miłość z podbitym okiem. Listy nadziei".

Rusza III edycja ogólnopolskiego konkursu: „Miłość z podbitym okiem? Listy nadziei. Twoja historia może uratować komuś życie”, pod honorowym patronatem Marszałek Sejmu RP Pani Ewy Kopacz.Celem konkursu „Miłość z podbitym okiem? Listy nadziei. Twoja historia może uratować komuś życie” jest wsparcie ofiar przemocy domowej, zachęcenie do aktywnego sprzeciwu wobec niej oraz przełamywanie stereotypów na temat przemocy w rodzinie, która nadal jest w Polsce traktowana  jako tabu. Osoby, które doświadczyły przemocy od osób bliskich i poradziły sobie z problemem, zostały zaproszone do przedstawienia osobistego świadectwa w formie pracy pisemnej. Nadesłane na konkurs prace zostaną ocenione przez Kapitułę konkursu. Najlepsze prace zostaną nagrodzone, a następnie opublikowane.Prace konkursowe będą przyjmowane do dnia  23 maja 2014 r. (liczy się data stempla pocztowego na lub w przypadku pracy nadesłanej w formie elektronicznej – data wysłania maila). Wszyscy finaliści/finalistki zostaną poinformowani o zakwalifikowaniu się do grona dwudziestu finalistów/finalistek konkursu i zaproszeni do wzięcia udziału w uroczystym ogłoszeniu wyników konkursu do 13 czerwca 2014 r. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu przewidywane jest na 25 czerwca 2014 r. w Sejmie RP w Warszawie. Laureatki/laureaci I, II i III miejsca otrzymają atrakcyjne nagrody. Przewidziane są również wyróżnienia specjalne przyznane przez członków jury i przez  Panią Marszałek Sejmu RP Ewę Kopacz.Prace nadsyłamy na adres: Biuro Poselskie Elżbiety Radziszewskiej, ul. Słowackiego 13, 97- 300 Piotrków Trybunalski, z dopiskiem „Miłość z podbitym okiem” lub milosc.z.podbitym.okiem@gmail.com.DO POBRANIA:Regulamin konkursu Oświadczenie
Przyznano dotację dla organizacji pozarządowych

Przyznano dotację dla organizacji pozarządowych

W wyniku rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych w zakresie: przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym uwzględniając rekomendacje komisji konkursowej Prezydent Miasta Radomsko podjął decyzję o wsparciu finansowym realizacji następujących zadań publicznych:I. W zadaniu w zakresie „Wspierania dodatkowych form spędzania czasu wolnego dla mieszkańców promujących życie bez alkoholu”: 1. Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci „Pomagajmy Razem” na zadanie „Wspieranie dodatkowych form spędzania czasu wolnego dla mieszkańców promujących życie bez alkoholu' - kwota dotacji: 19.000 zł 2. Powiatowe Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Radomsku na zadanie „Wspieranie dodatkowych form spędzania czasu wolnego dla mieszkańców promujących życie bez alkoholu – kwota dotacji: 18.000 zł 3. Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Radomsko na zadanie „Pracowania Twórczych Inspiracji  – kwota dotacji: 10.000 zł  4. Klub Turystyki Rowerowej Bikeorient  na zadanie „BRAMA – BikeOrientowa Rowerowa Akcja Młodzieży Aktywnej -  kwota dotacji: 10.000 zł 5. Klub Wzajemnej Pomocy SZANSA na zadanie „Wspieranie dodatkowych form spędzania czasu wolnego dla mieszkańców promujących życie bez alkoholu” - kwota dotacji 3.000 zł Rekomendacji nie otrzymała oferta złożona przez Centrum Integracji Młodzieży Radomsko z powodu nie uzyskania min. 65 % możliwych do uzyskania punktów.II. W zadaniu w zakresie „Wspierania Klubów Abstynenckich oraz innych form działań pomocowych poza terapią, których odbiorcami są osoby uzależnione i ich rodziny”: 1. Klub Wzajemnej Pomocy SZANSA na zadanie „Wspieranie Klubów Abstynenckich oraz innych form działań pomocowych poza terapią których odbiorcami są osoby uzależnione i ich rodziny” - kwota dotacji: 19 000 zł2. Klub Abstynencki „Można inaczej” na zadanie „Żyj w zgodzie z sobą” kwota dotacji: 17.000 zł    III. W zadaniu w zakresie „Wspieranie działalności centrum integracji społecznej”: 1. Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne Oddział Terenowy w Radomsku na zadanie „Centrum Integracji Społecznej twoją szansą na pracę” - kwota dotacji: 10.000 zł

"Klub otwartych drzwi" z Szansą

Klub Wzajemnej Pomocy „Szansa” we współpracy z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomsku, po raz kolejny wychodzą ze specjalną ofertą do mieszkańców miasta Radomska w ramach  „Klubu otwartych drzwi”.  14 kwietnia jest obchodzony jako „Ogólnopolski Dzień Trzeźwości”. W godz. 10.00–20.00 w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Jagiellońskiej 16, będzie można zapoznać się z ofertą pomocową,  uzyskać informację na temat terapii uzależnienia od alkoholu, otrzymać wszelkie informacje i materiały na temat placówek lecznictwa odwykowego, grup samopomocowych oraz życia w całkowitej trzeźwości. Dzień ten jest również okazją do zaprezentowania działalności stowarzyszenia abstynenckiego „Szansa”. W siedzibie stowarzyszenia dyżurować będą psycholodzy i specjaliści terapii uzależnień. - Mamy nadzieję że ten dzień stanie się ważnym elementem promocji ruchu abstynenckiego i propagowania idei trzeźwości jako normy społecznie akcentowanej – mówi Dariusz Kopeć, ze stowarzyszenia „Szansa”.
Zmiany w Komisji

Zmiany w Komisji

Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Radomska (nr 50/2014 i 52/2014) z dnia 6 marca 2014 roku, w skład Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych weszli pani Anna Ryng i pan Dariusz Kopeć. Obydwoje będą pracować w Zespole Profilaktyki i Promocji Zdrowia. Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Radomska nr 51/ 2014 z dnia 6 marca 2014 roku, ze składu Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych odwołany został pan Sławomir Kotlicki. 
Poseł Elżbieta Radziszewska wspiera kampanię CzAs na szczęśliwe dzieciństwo

Poseł Elżbieta Radziszewska wspiera kampanię CzAs na szczęśliwe dzieciństwo"

Poseł Elżbieta Radziszewska wspiera kampanię „CzAs na szczęśliwe dzieciństwo. Przywróćmy dzieciom uśmiech” organizowaną przez MOPS oraz Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Przypomnijmy. Kampania organizowana przez MOPS Radomsko oraz Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, trwa w naszym mieście od początku marca. Celem Kampanii jest wykrywanie przypadków stosowania przemocy wobec dzieci w rodzinie i środowisku lokalnym, uwrażliwienie na problem stosowania przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej i zaniedbywania dzieci, a także zwiększenie zaangażowania świadków przemocy w jej przeciwdziałania. W ramach Kampanii udostępnione zostały numery telefonów dla osób, które chciałyby podjąć interwencję  w sytuacji krzywdzenia dziecka – 44 683 28 85wew. 12 lub 44 685 44 52. Rozpropagowane zostały też specjalne ulotki, które trafiły już do radomszczańskich szkół i przedszkoli. Na zaproszenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, do kampanii  przyłączyła się również poseł na Sejm Elżbieta Radziszewska. 11 marca pani poseł wspólnie z pracownikami  MOPS-u, w centrum Radomska  rozdawała ulotki, zachęcając w ten sposób mieszkańców miasta do przyłączenia się do akcji i informowania odpowiednich służb w sytuacji kiedy krzywdzone jest dziecko. – Ważne żebyśmy zareagowali i nie mieli wyrzutów sumienia, że nie podjęliśmy reakcji, a dziecko zabito, zmaltretowano, spowodowano, że trafiło do szpitala – mówi poseł Elżbieta Radziszewska. - Dziecko powinno mieć szczęśliwe dzieciństwo. Nie powinno się wobec niego używać przemocy fizycznej. Gorąco wspieram tę akcję i czynnie w niej uczestniczę – dodaje. Elżbieta Radziszewska podkreśla, że Kampania prowadzona przez MOPS w Radomsku jest bardzo cenną akcją i wartą naśladowania. Na tym nie koniec działań Ośrodka w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Niedawno MOPS wygrał projekt ph. „Rodzina – dom budowany miłością – przeciwdziałanie zjawisku przemocy terenie miasta, Radomska”. Realizacja działań, trwać będzie w Radomsku, od 1 czerwca do 31 grudnia. Obejmować będą m. in. różnego rodzaju działania edukacyjne, w tym warsztaty dla rodziców, poradnictwo specjalistyczne, powstanie grup wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie czy kampanię informacyjną,. Projekt realizowany będzie w ramach Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „RAZEM BEZPIECZNIEJ”, którego koordynatorem jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Warszawie.
Zapraszamy na badania USG

Zapraszamy na badania USG

Fundacja Ronalda McDonalda i Prezydent Radomska zapraszają dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat na profilaktyczne badania USG, które zaplanowano w dniach 27 i 28 marca. Badania są bezpieczne, bezbolesne i bezpłatne. Celem badań USG jest dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Badania są realizowane według standardów medycznych określonych dla tej grupy wiekowej przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne i wykonywane przez doświadczonych lekarzy – radiologów.  Zapisy będą przyjmowane od dnia 3 do 7 marca 2014 do wyczerpania miejsc. Aby wziąć udział w badaniu USG należy zapisać dziecko, dzwoniąc pod numer tel.  44 685 44 85 od 9.00 do 15.30. Decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w badaniu bez rejestracji nie jest możliwy. Lekarze będą przyjmować w ambulansie Fundacji, który stanie przy Urzędzie Miasta, ul. Tysiąclecia 5. Ambulans Fundacji to unikalna, mobilna stacja medyczna, składająca się poczekalni – rejestracji oraz dwóch gabinetów lekarskich, wyposażonych w nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny. Czas potrzebny na badanie to około 15-18 minut. Każde dziecko przychodzi na swoją godzinę, aby wizyta była jak najbardziej komfortowa. Po zakończeniu rodzice otrzymują wyniki badań oraz ewentualne porady lekarskie. Z badań w ambulansie od początku działania programu skorzystało już blisko 33 000 dzieci.info:Urząd Miasta Radomska
Rusza kampania

Rusza kampania " CzAs na szczęśliwe dzieciństwo. Przywróćmy dzieciom uśmiech"

Rusza kampania „CzAs na szczęśliwe dzieciństwo. Przywróćmy dzieciom uśmiech”, organizowana przez  radomszczański MOPS oraz Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Kampania potrwa przez cały marzec.Kilka faktów. 60% dorosłych Polaków stosuje kary fizyczne wobec swoich dzieci do 19 roku życia. Co szósty 12-tatek przyznaje, ze w wyniku przemocy ze strony rodziców doznał urazów takich jak: siniaki i zadrapania. Blisko 25% polskich studentów przyznaje, że w ich domach przynajmniej kilkakrotnie dochodziło do przemocy fizycznej, a 37% mówi o kilkakrotnym wystąpieniu sytuacji, w której doszło do przemocy psychicznej. 34% pacjentów lecznictwa odwykowego stwierdza, że w okresie intensywnego picia używało przemocy fizycznej wobec dzieci, a 50% stosowało przemoc psychiczną ( Dane pochodzą z Fundacji „Dzieci niczyje”).Wychodząc naprzeciw temu problemowi MOPS Radomsko przy współudziale Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych podjął działania organizacji Radomszczańskiej Kampanii pod hasłem: „CzAs na szczęśliwe dzieciństwo. Przywróćmy dzieciom uśmiech”.Celem Kampanii jest wykrywanie przypadków stosowania przemocy wobec dzieci w rodzinie i środowisku lokalnym, uwrażliwienie na problem stosowania przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej i zaniedbywania dzieci, a także zwiększenie zaangażowania świadków przemocy w jej przeciwdziałania (dzieci, instytucje, sąsiedzi, przechodnie). W ramach Kampanii udostępnione zostaną numery telefonów dla osób, które chciałyby podjąć interwencję  w sytuacji krzywdzenia dziecka – 44 683 28 85 w. 12 lub 44 685 44 52. Rozpropagowane będą też specjalne ulotki, które trafią do mieszkańców Radomska Adresatami Kampanii są dzieci i dorośli – mieszkańcy Radomska
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomsku

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomsku

Wzorem lat ubiegłych Ministerstwo Sprawiedliwości organizuje w dniach od 24 lutego do 1 marca, "Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem". Akcja została podjęta, by przypomnieć o cierpieniu ofiar i potrzebie ochrony ich interesów, konieczności niesienia im pomocy.Akcja ma charakter głownie edukacyjny, a jednym z jej podstawowych celów ma być poinformowanie  społeczeństwa  o uprawnieniach, jakie przysługują osobom pokrzywdzonym  oraz istnieniu szerokiego kręgu  podmiotów mogących udzielić im pomocy.W Radomsku w budynku Sądu Rejonowego przy ul. Tysiąclecia 3 dyżury pełnione w dniach 24 luty – 1 marca br., w godz. 8.00 - 15.00, i są bezpłatne, nie obejmują natomiast udzielania porad prawnych.W 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości zrodziła się idea obchodów „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw”, mająca na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea ta związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw.

"Kapslowe" rozliczenie

Większość radomszczańskich przedsiębiorców prowadzących sprzedaż alkoholu spełniło prośbę Miasta i dołączyło do oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych roczne raporty fiskalne ze sprzedaży tych napojów za 2013 rok. Podjęte przez urząd działania, wynikające z regulacji zawartych w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, miały na celu zwrócenie uwagi na znaczenie rzetelności danych przekazywanych przez przedsiębiorców w tym zakresie. Były też konsekwencją negatywnej oceny jakiej dokonała Najwyższa Izba Kontroli, wytykając samorządom zaniechanie takiej weryfikacji oświadczeń. A zdaniem kontrolerów NIK, taka praktyka stwarza możliwości wystąpienia zjawisk korupcyjnych oraz nadużyć ze strony przedsiębiorców.Przypominamy, że opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych stanowią dochód budżetu gminy i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, mają służyć wyłącznie jako dodatkowe źródło finansowania zadań z zakresu profilaktyki oraz przeciwdziałania skutkom uzależnień od alkoholu i narkotyków, a wysokość tych wpływów znacząco determinuje faktyczne możliwości profilaktyki uzależnień.Warto też podkreślić, że jeżeli przedsiębiorca zwróci się o pomoc do Referatu Podatków, urzędnik udziela wszelkich wskazówek dotyczących prawidłowości wypełnienia wymaganego oświadczenia oraz sprawdza prawidłowość wyliczenia pod względem merytorycznym i formalnym.W Radomsku koncesje na sprzedaż napojów alkoholowych posiada 134 przedsiębiorców, a dochody z tak zwanego kapslowego wyniosły w minionym roku 1.054.264,84 zł. Kwota ta została przeznaczone na zadania realizowane przez miasto w ramach zadań z zakresu profilaktyki i przeciwdziałania skutkom uzależnień od alkoholu i narkotyków.źródło UM Radomsko
Uchwalono Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2014 rok

Uchwalono Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2014 rok

Podczas obrad XLVIII sesji Rady Miasta Radomska, uchwalono Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2014 rok.Program dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Radomska: TUTAJ .