Aktualności

Ważna informacja dla przedsiębiorców

Ważna informacja dla przedsiębiorców

Prowadząc działalność gospodarczą warto nie zapominać o ciążących obowiązkach. Przypominamy o styczniowych powinnościach dotyczących przedsiębiorców prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych.Urząd Miasta w Radomsku przypomina przedsiębiorcom prowadzącym sprzedaż napojów alkoholowych o obowiązku:  -  złożenia pisemnego oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych w 2014 r. w prowadzonym punkcie sprzedaży,    wniesienia opłaty na 2015 rok za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.Termin złożenia oświadczenia oraz wniesienia I raty opłaty upływa z dniem 31 stycznia 2015r.Wpłaty należy dokonywać na rachunek Urzędu Miasta Radomska: ESBANK Bank Spółdzielczy O/Radomsko - 82 8980 0009 2001 0037 5283 0011 - z  podaniem nr zezwoleń i adresu punktu sprzedaży.Obowiązki przedsiębiorcy prowadzącego sprzedaż napojów alkoholowych, o których mowa wyżej, wynikają z art.111 ust. 4 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity: Dz. U. z 2012r. poz. 1356 ze zm.).Jednocześnie informujemy, że skutkiem niezłożenia oświadczenia lub niedokonania opłaty w ustawowym terminie jest wygaśnięcie zezwolenia z mocy prawa. Przedsiębiorca, któremu wygaśnie zezwolenie z ww powodów - może ubiegać się o ponowne zezwolenie nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia wydania decyzji o wygaśnięciu zezwolenia (art. 18 ust. 12 pkt 5 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi).Referat Podatków (pokój Nr 6, parter) dysponuje drukami oświadczeń o wartości sprzedaży napojów alkoholowych, jak również druki umieszczone są na stronie internetowej Miasta Radomska – w tym miejscu . Referat Podatków - sprawa: Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.informacja UM Radomsko
Zmiana siedziby MKRPA w Radomsku

Zmiana siedziby MKRPA w Radomsku

Od 16 stycznia 2015 roku zmieniła się siedziba Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomsku.  Do tej pory siedziba MKRPA w Radomsku mieściła się przy ul. Reymonta 58. Od 16 stycznia nową siedzibą Komisji są pomieszczenia na pierwszym piętrze w budynku (na zdjęciu) przy ul. Kościuszki 12a w Radomsku. 
Wesołych Świąt

Wesołych Świąt

Niechaj nadchodzące Święta Bożego Narodzenia będą pełne spokoju szczęścia,  a każdy dzień Nowego Roku przynosi radość z realizacji najskrytszych marzeń i planów. życzą Przewodniczący, Sekretarz oraz Członkowie MKRPA  w Radomsku  
O przemocy w TV NTL

O przemocy w TV NTL

Zapraszamy do obejrzenia "Rozmowy dnia" z Anną Ryng, członkiem Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która odbyła się w Telewizji NTL. Tematem  rozmowy było zjawisko przemocy domowej. Rozmowę można zobaczyć TUTAJ 
WOPR Radomsko wygrywa turniej

WOPR Radomsko wygrywa turniej "Sympatyków życia w trzeźwości"

WOPR Radomsko okazał się najlepszą drużyną na VI Otwartym Halowym Turnieju Piłki Nożnej „Sympatyków życia w trzeźwości”. Turniej zorganizował klub "Szansa" przy współudziale Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomsku w dniu 9 listopada. Zawody rozgrywano w radomszczańskiej hali sportowej. Podczas turnieju wystąpiła częstochowska grupa „Jeszcze raz”. Wyniki:I miejsce - WOPR RadomskoII miejsce - Przyjaciel BełchatówIII miejsce - Viola BrzezinyIV miejsce - Szansa I RadomskoV miejsce - Szansa II RadomskoNajlepszym strzelcem okazał się Mariusz Filipiński z Viola Brzeziny, który zdobył 7 bramek. Najlepszym bramkarzem wybrano Przemysława Kaczmarka.Turniej odbywał się przy współorganizacji Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Piotrkowie Trybunalskim.
MKRPA i

MKRPA i "Szansa" zapraszają na piłkarski turniej

Klub Wzajemnej Pomocy „Szansa” oraz Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomsku zapraszają na VI Otwarty Halowy Turniej Piłki Nożnej „Sympatyków życia w trzeźwości”.Zawody o puchar Prezydent Miasta Radomsko, rozgrywane będą 9 listopada w hali sportowej przy ul. Św. J. Królowej 20. Podczas turnieju wystąpi grupa „Jeszcze raz”. Turniej odbywa się przy współorganizacji Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Piotrkowie Trybunalskim. 
Przeciw przemocy. Happening Przemoc  nie odwracaj wzroku

Przeciw przemocy. Happening Przemoc  nie odwracaj wzroku

W czwartek 30 października w ramach projektu „Rodzina – dom budowany miłością – przeciwdziałanie przemocy domowej na terenie miasta Radomsko”, pracownicy MOPS zorganizowali w centrum miasta happening „Przemoc – nie odwracaj wzroku”. Happening „Przemoc – nie odwracaj wzroku” jest jednym z elementów projektu „Rodzina – dom budowany miłością – przeciwdziałanie przemocy  domowej na terenie miasta Radomsko”, który trwa w naszym mieście od sierpnia.Podczas happeningu rozdawane były ulotki z informacjami dotyczącymi świadczonych usług na rzecz ofiar przemocy. Ustawione zostały również naturalnej wielkości kartonowe figury ofiary przemocy fizycznej z napisem „nie chcę tego odczuwać”, ofiary przemocy psychicznej z napisem „nie chcę tego widzieć” i dziecka – świadka przemocy z napisem - „nie chce na to patrzeć”. Pracownicy MOPS przypinali przechodniom niebieskie wstążki.W kulminacyjnym momencie happeningu dyrektor MOPS, Andrzej Barszcz wręczył nagrody w konkursie plastycznym ph. „Rodzina - dom budowany miłością”. Na konkurs napłynęło 209 prac plastycznych ze szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Forum Trzeźwości

Forum Trzeźwości

W sobotę 21 września, w klubie RSM, klub abstynencki „Szansa” oraz Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zorganizowała Forum Trzeźwości. Tematem Forum było znaczenie duchowości i pomoc duchowa w rodzinie z problemem alkoholowym. Forum prowadziła Elżbieta Chybalska, członek MKRPA. - Żyjemy w czasach, w których u wielu ludzi  zanika pragnienie rozwoju duchowego. Potrzeby człowieka w tej sferze nie są bowiem tak bezpośrednio odczuwane, jak potrzeby cielesne, emocjonalne czy społeczne. To właśnie dlatego dziecko zwykle chętniej poprosi rodziców o coś do zjedzenia niż o coś do przemyślenia. Współczesny człowiek podejmuje wysiłek, aby stać się raczej kimś bogatym materialnie niż duchowo. Wtedy jednak ryzykuje, że jego więzi i wartości będą coraz bardziej powierzchowne i będą powodować coraz większą frustrację – mówiła podczas wykładu. 
Niebieska kawiarenka juz funkcjonuje

Niebieska kawiarenka juz funkcjonuje

Przypominamy, że w Punkcie Konsultacyjnym, mieszczącym się przy ul. Reymonta 58 (wejście również od strony budynku MOPS przy ul. Kościuszki 12a) funkcjonuje „Niebieska Kawiarenka”. W niej, bezpłatne poradnictwo świadczą psycholog, pedagog oraz prawnik. „Niebieska Kawiarenka” to nazwa specjalnie stworzonego pomieszczenia, w którym jest możliwość przeprowadzenia w intymnych warunkach rozmowy z klientem - ofiarą, świadkiem przemocy. Kawiarenka to również miejsce spotkań dla grupy samopomocowej, która powstanie w wyniku prowadzonych działań edukacyjnych w ramach realizowanego przez MOPS projektu „Rodzina – dom budowany miłością – przeciwdziałanie zjawisku przemocy na terenie Miasta Radomsko”.Harmonogram dyżurów  specjalistów:Psycholog:poniedziałek godz. 15.15 – 18.15środa (2 i 4 środa w miesiącu) godz. 10.00 – 12.00Pedagog:czwartek godz. 14.00 – 17.00Prawnik:wtorek godz. 19.00 – 20.30piątek godz. 16.00 – 19.30
Forum Trzeźwościowe w Radomsku

Forum Trzeźwościowe w Radomsku

Klub Wzajemnej Pomocy "SZANSA " oraz Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  serdecznie zapraszają 20 września, o godz. 17.00 na XVII Forum Trzeźwościowe, które odbędzie się w Radomszczańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Radomsku.Forum poprowadzi  Elżbieta Chybalska. Tematem przewodnim Forum będzie znaczenie duchowości i pomoc duchowa w rodzinie z problemem alkoholowym.  Gościem specjalnym Forum będzie wiceprezes Związku Stowarzyszeń Abstynenckich Województwa Łódzkiego oraz Członek Komisji Rewizyjnej Krajowej Rady Związku i Stowarzyszeń Abstynenckich pan Władysław Keler. Po Forum odbędzie się mityng otwarty prowadzony przez Grupę AA „Maciej”, a później zaplanowano uroczyste obchody XXIX rocznicy powstania Klubu Wzajemnej Pomocy „SZANSA”.  Dobrą zabawę zapewni  zespół FENIX.
Niebieski Telefon Zaufania

Niebieski Telefon Zaufania

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomsku, uruchomił „Niebieski Telefon Zaufania” dla mieszkańców Radomska. „Niebieski Telefon Zaufania” jest  przeznaczony jest dla osób doświadczających przemocy, bądź będących jej świadkami, w tym dzieci i młodzież, a także dla osób będących w innych sytuacjach kryzysowych.„Niebieski Telefon Zaufania” jest pierwszym telefonem zaufania w Radomsku, gdzie pomoc mogą uzyskać wszyscy mieszkańcy miasta. Funkcjonuje w ramach realizowanego przez MOPS projektu „Rodzina – dom budowany miłością”. Każda osoba dzwoniąca pod numer 511 586 353 ma zapewnioną anonimowość. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 20.00.
Ognisko integracyjne

Ognisko integracyjne

W sobotę w 30 sierpnia Klub Wzajemnej Pomocy „Szansa” oraz  Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  zorganizowała ognisko integracyjne w kościele parafialnym p.w. św. Ap. Szymona i Judy Tadeusza w Dmeninie. Po mszy świętej Klub zorganizował ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek i prosiaczka. Podczas spotkania integracyjnego odbyło się podsumowanie sierpnia jako  Miesiąca Trzeźwości.
Rusza projekt

Rusza projekt "Rodzina - dom budowany miłością "

Celem projektu „Rodzina – dom budowany miłością – przeciwdziałanie zjawisku przemocy na terenie Miasta Radomsko”, jest wypracowanie i podejmowanie skutecznych działań profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Projekt ten ma służyć stworzeniu w mieście Radomsko sprawnego systemu profilaktycznego zintegrowanego z Miejskim Programem Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2013 – 2015, przy jednoczesnym stworzeniu podstaw do opracowania długofalowych działań na lata następne. Realizacja projektu ma wpłynąć na podniesienie świadomości społecznej i uwrażliwienie mieszkańców miasta na problem przemocy, jak również wpłynąć na rozwój poradnictwa specjalistycznego, w tym w szczególności dla małoletnich rodziców z rodzin zagrożonych przemocą  w rodzinie, ponieważ działania w tym zakresie prowadzone są w bardzo wąskim wymiarze, a tym samym ich efektywność jest bardzo niska. Działania przewidziane do realizacji w projekcie, realizowane będą w następujących  płaszczyznach: działania edukacyjne, działania konsultacyjno – wspierające, w tym poradnictwo specjalistyczne. Do tej pory w ramach projektu uruchomiono:„Niebieski telefon zaufania”- 511 586 353. Telefon funkcjonuje w godz. 8-20 we wszystkie dni robocze. Telefon jest przeznaczony dla osób, które są ofiarami przemocy lub jej świadkami, w tym dzieci i młodzież. Żadna z osób, która skorzysta z niego chcąc podzielić się problemem nie pozostanie bez wsparcia, ponieważ osoba dyżurująca dysponuje szeroką wiedzę specjalistyczną. „Niebieska skrzynka”. To forma komunikacji z osobami doświadczającymi przemocy lub świadkami. Nie każda osoba pokrzywdzona chce w początkowej fazie rozmawiać o swoim problemie, woli o nim napisać. W dyskretnych miejscach MOPS w Radomsku i Urzędu Miasta Radomsko umieszczone zostały oznaczone skrzynki (na których dodatkowo znajduje się numer telefonu zaufania oraz adres e-mail „Niebieskiej skrzynki”), do których osoby zainteresowane będą wrzucać listy ze swoimi problemami. Elektroniczna Niebieska skrzynka" To wydzielony w tym celu adres e-mail: niebieskaskrzynka@mops-radomsko.pl. Ta forma komunikacji przewyższa formę tradycyjną tym, iż istnieje możliwość odpowiedzenia nadawcy, podczas gdy on nadal, jeśli tylko będzie tego chciał, pozostanie anonimowy. W przypadku powstania możliwości udzielenia odpowiedzi pisemnej, będzie ona przygotowywana  przez te same osoby, które dyżurować będą przy "Niebieskim telefonie zaufania".
Niebieska Skrzynka w UM i MOPS

Niebieska Skrzynka w UM i MOPS

W ramach realizowanego w naszym mieście projektu "Rodzina - dom budowany miłością - przeciwdziałanie zjawisku przemocy w rodzinie" w Urzędzie Miasta Radomska (ul. Tysiąclecia 5) i siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (ul. Kościuszki 12a) zawisły "Niebieskie Skrzynki". To forma komunikacji z osobami doświadczającymi przemocy lub świadkami. Nie każda osoba pokrzywdzona chce w początkowej fazie rozmawiać o swoim problemie, woli o nim napisać. Inicjatorzy akcji chcą tym osobom dać taką możliwość. W tym celu w dyskretnych miejscach MOPS w Radomsku i Urzędu Miasta Radomsko zostały umieszczone oznaczone skrzynki (na których dodatkowo znajduje się numer telefonu zaufania oraz adres e-mail „Niebieskiej Skrzynki”), do których osoby zainteresowane będą wrzucać listy ze swoimi problemami. Każda osoba, która jest uwikłana w przemoc dzięki „Niebieskiej Skrzynce” może jawnie lub anonimowo zwrócić  się o specjalistyczną pomoc.
Piknik Morski na Folwarkach

Piknik Morski na Folwarkach

Trwają miejskie pikniki organizowane w każdą wakacyjna niedzielę w różnych częściach miasta. Tym razem radomszczanie spotkali się na Folwarkach na "Pikniku Morskim". W organizację imprezy włączyła się Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych."Piknik morski", który odbył się w dzielnicy Folwarki,  to kolejna plenerowa propozycja MDK Radomsko i Miasta Radomsko. Do wspólnej zabawy przy dźwiękach muzyki szanty zaprosił zespół Drake Sea Folk Group z Częstochowy. Pięciu muzyków zaśpiewało i zagrało folk morski - żywiołowe piosenki o tematyce  marynistycznej, a także ciekawe interpretacje muzyki tradycyjnej. Jedną z piosenek zaśpiewanych podczas koncertu możecie posłuchać poniżej. Przed koncertem dla najmłodszych wystąpił Teatr PACUŚ z Łodzi ze spektaklem pt. "Przygody Pana Kleksa".Nie zabrakło również morskich atrakcji, konkursów i zabaw które przygotował Klub Żeglarski HKŻ Radomsko. Chętni mogli popływać kajakami na stawie oraz nauczyć się węzłów i zrobić morski tatuaż. Centrum Integracji Młodzieży zorganizowało loterię fantową, z której dochód przeznaczony był na rzecz miejscowej parafii.Przed nami jeszcze trzy wakacyjne pikniki. Za tydzień na placu 3 Maja zagości Piknik Naukowy. W niedzielę, 24 sierpnia zaplanowano "Piknik Działkowca" na terenie ogródków działkowych przy ul. Brzeźnickiej. Na zakończenie tegorocznych wakacji 30 sierpnia, w parku Solidarności zagości wioska indiańska i zagra zespół Catawba.FOTOGALERIA Z PIKNIKU NA FOLWARKACH
Potrenuj z Jackiem Krzynówkiem

Potrenuj z Jackiem Krzynówkiem

Radomszczanie mają niebywałą okazję uczestniczyć w treningu piłkarskim z Jackiem Krzynówkiem, 96-krotnym reprezentantem Polski.Trening odbędzie się w środę 30 lipca o godz. 11 na Stadionie Miejskim przy ul. Brzeźnickiej 26.Inicjatywa ta odbędzie się w związku z realizacją projektu "Wakacje z Mistrzem", wspieranego przez Miasto Radomsko, Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, PGE Dystrybucja Oddział Teren Łódź.Jacek Krzynówek urodził się 15 maja 1976 roku w Kamieńsku. Grał m.in. w RKS Radomsko, 1 FC Nuernberg, Bayer Leverkusen i VfL Wolfsburg. W reprezentacji narodowej wystąpił 96 razy i strzelił 15 bramek. Występował na pozycji pomocnika.Projekt jest wspierany przez Miasto Radomsko, Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, PGE Dystrybucja Oddział Teren Łódź.
Piknik rodzinny na Bartodziejach. Zdjęcia

Piknik rodzinny na Bartodziejach. Zdjęcia

Trzeci, z cyklu wakacyjnych pikników rodzinnych, zorganizowano tym razem na Bartodziejach. Od rozpoczęcia wakacji w różnych częściach miasta organizowane są pikniki rodzinne. Tym razem radomszczanie spotkali sią na placu kościelnym na Bartodziejach. Na początku pikniku mogliśmy obejrzeć  spektakl „Małe co nieco Tygryska” w wykonaniu Teatru Profilaktyki i Edukacji „Maska” z Krakowa. Wystąpili również młodzi artyści z Fundacji „Promień Radości” (fragment występu do posłuchania poniżej). Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali liczne atrakcje: m.in. warsztaty kulinarne, kącik plastyczny, dmuchańce, trampolinę. Na zakończenie imprezy koncertowała Radomszczańska Kapela Podwórkowa.W organizację pikniku na Bartodziejach włączyli się MDK, Panaceum, MOPS i Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.W ubiegłym tygodniu podobny piknik zorganizowano na placu kolo popularnego "wielorybka". Motywem przewodnim tamtego pikniku była ekologia. Kolejny piknik odbędzie się za tydzień (27 lipca) na boisku przy ul. Kościuszki. Połączony będzie z otwarciem placu rekreacyjno-ruchowego.Zdjęcia z pikniku dostępne są TUTAJ
Akcja przeciw dopalaczom w Radomsku

Akcja przeciw dopalaczom w Radomsku

Od 16 lipca ruszyła w Radomsku wspólna akcja Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,  policji oraz osób, które dotknął problem dopalaczy.Obecnie w Radomsku działa jeden sklep z dopalaczami określanymi jako „artykuły kolekcjonerskie”. Na ich opakowaniach widnieją ostrzeżenia, że nie są przeznaczone do spożycia,  jedynie do kolekcjonowania. Sprzedawane są np. odświeżacze do bidetu czy środki do czyszczenia ekranów. Nie służą jednak do kolekcjonowania w klaserach lecz zażywane są przez młodzież.W ciągu ostatnich kilku lat w środkach masowego przekazu, ukazały się informacje o poważnych zatruciach po zażyciu dopalaczy. Do końca września 2010 ich sprzedaż odbywała się w wyspecjalizowanych sklepach zwanych „smart shops”. Teraz, sprzedaż dopalaczy za pośrednictwem sklepów stacjonarnych jest nielegalna. Wszystkie dopalacze stanowią zagrożenie życia, a lista niepożądanych objawów, jakie mogą wywoływać, jest bardzo długa.Celem akcji MKRPA i policji jest zwrócenie uwagi na zagrożenia i negatywne konsekwencje wynikające z zażywania dopalaczy. Od dzisiaj codziennie pod sklepem sprzedającym takie środki będą dyżurować osoby wręczając ulotki profilaktyczne.Policja będzie patrolowała najbliższą okolicę sklepu w godzinach jego funkcjonowania. Specjalnie w ten rejon zostanie wysłany patrol ponadnormatywny finansowany przez Miasto Radomsko. Działania te będą trwały codziennie do czasu, aż uda się ograniczyć sprzedaż tych środków psychoaktywnych .
Trwają wakacyjne pikniki

Trwają wakacyjne pikniki

Za nami dwa wakacyjne  pikniki, organizowane na terenie Radomska, w których uczestniczą członkowie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W niedzielę 6 lipca w miasteczku ruchu drogowego przy ulicy Brzeźnickiej odbył się festyn "Bezpieczne Radomsko". Dla każdego było coś miłego - dzieci były zachwycone pokazem sprzętu strażackiego i policyjnego, a starsi mogli przypomnieć sobie czasy swojej młodości przy piosenkach Agnieszki Osieckiej czy Jeremiego Przybory w wykonaniu szóstki utalentowanych wokalnie dziewcząt ze Studia Piosenki "Forum" z Łodzi. Wokalny spektakl opowiadał o losach miłości dziewcząt do niejakiego Zdzicha - całość zatytułowano "Oj, rzucić to wszystko... Gdzie jest Zdzich". Dla zgłodniałych gości stowarzyszenie "Panaceum" oferowało ciepłe posiłki, zaś na tych którzy chcieli się ochłodzić czekały lody. Można także było zakupić łakocie na stoisku ze słodyczami i gigantycznymi żelkami.Piknik promujący ekologiczne zachowania odbył się w niedzielne popołudnie 13 lipca na placu koło Wielorybka. Na radomszczan, którzy w to słoneczne popołudnie pojawili się na Ekopikniku, na czekała moc atrakcji. Muzyczne występy przygotował polsko-ukraiński zespół folklorystyczny Słowiany oraz Zespół Ludowy Chrzanowianki i Dwa Janki, który przyjechał do Radomska z pobliskich Chrzanowic.Najmłodsi mogli także porysować, wziąć udział w warsztatach ekologicznych czy konkurencjach sportowych. A na każdego, kto na stoisko PGK przyniósł 10 butelek plastikowych, 5 butelek szklanych lub 10 gazet, czekały sadzonki. Na stoisku Społecznej Akademii Nauk seniorzy z Radomszczańskiego Uniwersytetu III Wieku zaprezentowali warsztaty zdrowego żywienia „Wiem co jem” i częstowali radomszczan zdrowymi i kolorowymi kanapkami i szaszłykami.A już za tydzień kolejne niedzielne piknikowe spotkanie - tym razem na Bartodziejach.
Zespół Kontroli

Zespół Kontroli

Do zadań Zespołu Kontroli należy przede wszystkim:1. Dokonywanie oględzin usytuowania punktów sprzedaży, podawania i spożywanianapojów alkoholowych, jak również opiniowanie o zgodności ich lokalizacjiz uchwałami Rady Miejskiej przed wydaniem zezwolenia na sprzedaż napojówalkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży.2. Przeprowadzanie kontroli przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwoleńna sprzedaż napojów alkoholowych.3. Występowanie z wnioskami i opiniami dotyczącymi sprzedaży, podawaniai spożywania napojów alkoholowych na terenie gminy.