Aktualności

MKRPA na Facebooku. Lubię to!

MKRPA na Facebooku. Lubię to!

Zachęcamy do polubienia fanpage Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w serwisie społecznościowym Facebook.Na fanpege będziemy na bieżąco informować o pracach MKRPA, wydarzeniach i akcjach profilaktycznych. Wystarczy kliknąć i polubić w tym miejscu.
Rajd rowerowy z MKRPA i klubem

Rajd rowerowy z MKRPA i klubem "Szansa"

Klub Wzajemnej Pomocy „SZANSA” Radomsko z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym w Radomsku oraz Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych po raz kolejny zapraszają na Świętojański Rajd Rowerowy.Celem rajdu jest promocja zdrowego, aktywnego stylu życia wolnego od wszelakich nałogów. Start rajdu przewidziany o godz. 9.00, w sobotę 13 czerwca, sprzed Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. Uczestnicy do pokonania mają trasę 18 km. Docelowym miejscem  dotarcia  jest  stanica  WOPR na Zakrzówku Szlacheckim. Na miejscu dla uczestników, przewidziany jest turniej piłki siatkowej wyścigi kajakowe, tenis ziemny, kurs pierwszej pomocy,  który przeprowadzony będzie przez kierownika stanicy pana Stanisława Kempińskiego oraz pieczenie kiełbasek poczęstunek ciasto i napoje.
Granice dla dziecka w rodzinie z problemem alkoholowym

Granice dla dziecka w rodzinie z problemem alkoholowym

W kręgu rodziny alkoholowej stale dochodzi do łamania zasad i zmącenia granic w wychowaniu dlatego ...Po pierwsze - mówić jasno, konkretnie a nie ogólnie.Powiedzcie dziecku dokładnie co, waszym zdaniem powinno zrobić. Wyrażajcie się przy tym jasno, zwięźle i zrozumiale. Starajmy się przy tym nie używać zwrotów zbyt ogólnych jak „bądź grzeczny” i unikać wszystkich zaczynających się od „nie”. Te ostatnie lepiej zastąpić zwrotami jasno określającymi co trzeba zrobić. Zamiast mówić „nie biegaj ” możemy powiedzieć „ zostań obok mnie”. Również zwroty typu: „A może byś tak zdjął swoje buty?” tylko wtedy są pożądane, jeśli nie jest konieczne, aby dziecko spełniło nasze życzenia i jeśli ma ono rzeczywiście jakiś wybór.Jasne sformułowanie wskazówek czy oczekiwań dotyczących zachowania uczniów wymaga od nas samych odpowiedzenia sobie na pytanie: co tak naprawdę chcę zmienić w zachowaniu dziecka? Kiedy dziecko zaczyna dyskusję – można zastosować metodę „zdartej płyty”, która polega na kilkakrotnym powtórzeniu polecenia. (np. Szklanki i talerze do zlewozmywaka - ze wskazaniem gestem, gdzie mają się znaleźć ).Po drugie: zamieniać słowa w czyny.Jeśli dziecko nie zareaguje nawet po kilkakrotnym powtórzeniu poleceń, przejść do czynów i narazić dziecko na konsekwencje. Należy jednak pamiętać, by:•  Czyny, które mają nastąpić po naszych słowach były przemyślane i zaplanowane, •  Nie powinny one zmierzać do ukarania dziecka, tylko do ustanowienia granic. Powinny mu uświadamiać: „Stop. Nie możesz tak dalej się zachowywać”. •  Konsekwencje powinny być dla dziecka niemiłe, nie wolno nam jednak nigdy wyrządzić mu psychicznej lub fizycznej szkody.Ważne aby były one:•  Zapowiedziane – co wymaga przemyślenia i wyboru konsekwencji możliwych do wykonania oraz pozwala w momencie „czynu” uniknąć kierowania się emocjami. •  Nie odroczone w czasie i egzekwowane bez zwłoki. •  Adekwatne do przewinienia. •  Dotkliwe, ale nie upokarzające – by motywowały do zmiany zachowania. W żadnym wypadku nie mogą naruszać godności osobistej dziecka.
Rozstrzygnięto konkursy

Rozstrzygnięto konkursy

W wyniku rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych w zakresie: przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym uwzględniając rekomendacje Komisji konkursowej, Prezydent Miasta Radomsko podjął decyzję o wsparciu finansowym realizacji nw. zadań publicznych: I. Realizacja programów profilaktycznych i edukacyjnych skierowanych do młodzieży szkolnej i ich rodziców, dotyczących zażywania substancji odurzających nowej generacji: dotacja dla Klubu Wzajemnej Pomocy SZANSA – 8.000,00 złII. Wspieranie dodatkowych form spędzania czasu wolnego dla mieszkańców promujących życie bez alkoholu:dotacje dla n/w organizacji pozarządowych:- Harcerskiego Klubu Żeglarskiego – 10.000,00 zł- Stowarzyszenia Centrum Integracji Młodzieży Radomsko – 9.000,00 zł- Powiatowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Radomsku – 10.000,00 zł- Uczniowskiego Miejskiego Ludowego Klubu Sportowego Radomsko – 9.000,00 zł- Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci „Pomagajmy Razem” - 9.000,00 zł- Klubu Wzajemnej Pomocy SZANSA – 3.000,00 zł  Z powodów stwierdzenia błędów formalnych odrzucono następujące oferty; - ofertę Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Radomsko- ofertę Klubu Sportowego TYTANI Radomsko- ofertę Klubu Abstynenckiego „Można Inaczej”III. Wspieranie Klubów Abstynenckich oraz innych form działań pomocowych poza terapią, których odbiorcami są osoby uzależnione i ich rodziny: dotacja dla Klubu Wzajemnej Pomocy SZANSA – 22 500,00 zł Z powodów stwierdzenia błędów formalnych odrzucono ofertę Klubu Abstynenckiego „Można Inaczej”.
Bezpłatne badania mammogarficzne

Bezpłatne badania mammogarficzne

W czwartek, 16 kwietnia obok Centrum Medycznego VOLVER w Radomsku odbędą się bezpłatne badania mammograficzne. Adresowane są one do kobiet między 50 a 69 rokiem życia, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonywały mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej NFZ.Panie, których program nie obejmuje, mogą wykonać płatne badanie.Badania rozpoczynają się od godziny 9:00 obok Centrum Medycznego "VOLVER", ul. Reymonta 62 (wejście od ul. Kościuszki 4). Zapisy pod numerem: 42 254 64 10 lub 517 544 004. 16 kwietnia  obok Centrum Medycznego VOLVER w Radomsku odbędą się bezpłatne badania mammograficzne. Adresowane są one do kobiet między 50 a 69 rokiem życia, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonywały mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej NFZ.Panie, których program nie obejmuje, mogą wykonać płatne badanie.Badania rozpoczynają się od godziny 9:00 obok Centrum Medycznego "VOLVER", ul. Reymonta 62 (wejście od ul. Kościuszki 4). Zapisy pod numerem: 42 254 64 10 lub 517 544 004 źródło: radomsko.pl
Ogólnopolski Dzień Trzeźwości w Klubie Szansa

Ogólnopolski Dzień Trzeźwości w Klubie Szansa

Dziś (30 marca) obchodzimy Ogólnopolski Dzień Trzeźwości. Klub Wzajemnej Pomocy Szansa we współpracy z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomsku oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej wyszedł ze specjalną ofertą do mieszkańców miasta Radomska organizując Dzień Trzeźwości, podczas którego każdy zainteresowany mógł uzyskać wszelkie informacje dotyczące terapii uzależnień, a także porozmawiać z psychologiem lub terapeutą.- Mamy nadzieję że ten dzień stanie się ważnym elementem promocji ruchu abstynenckiego i propagowania idei trzeźwości jako normy społecznie akceptowanej – zauważa prezes stowarzyszenia Anna Kopeć.Klub Wzajemnej Pomocy „Szansa” z siedzibą przy ulicy Jagiellońskiej 16 oferuje pomoc, m.in. poprzez przekazywanie informacji na temat terapii uzależnienia od alkoholu, placówek lecznictwa odwykowego, grup samopomocowych oraz życia w całkowitej trzeźwości.- W naszym klubie można dowiedzieć się co zrobić z problemem alkoholizmu oraz innych uzależnień. Pomagamy zarówno osobom uzależnionym jak i członkom rodzin, którym zawsze chętnie podpowiemy jak spróbować namówić uzależnioną osobę do podjęcia leczenia – wyjaśnia wiceprezes klubu, Beata Kipigroch, dodając, iż celem Dnia Trzeźwości jest przede wszystkim informowanie o różnego rodzaju uzależnieniach oraz metodach ich leczenia. Klub wskazuje drogę poprzez zabawę, sport oraz różnego rodzaju spotkania integracyjne, które pokazują, że można dobrze bawić się bez alkoholu lub innych szkodliwych używek.– Organizujemy rajdy rowerowe, spływy kajakowe, grę w piłkę lub siatkówkę. Jeżeli ktoś nie chce leczyć się typową ścieżką anonimowego alkoholika to na pewno znajdzie coś dla siebie – dodaje Beata Kipigroch.Dla członków klubu, „Szansa” to przede wszystkim akceptacja, zrozumienie i bezpieczeństwo. To miejsce, w którym zawsze można spotkać osoby rozumiejące problem alkoholizmu.- Gdy popadłem w alkoholizm to miałem tylko kolegów, z którymi piłem. Od pozostałych kumpli odizolowałem się sam, bo ile można słuchać, że za dużo się pije – to po co mi tacy koledzy? – tak wtedy myślałem. Kiedy przestałem pić okazało się, że zostałem sam. Nie mogłem przebywać z tymi, którzy piją bo wrócił bym do nałogu. I tu pojawiła się „Szansa” – wyjaśnia jeden z członków klubu – Wiem, że mogę tu przyjść, że jestem tu bezpieczny. W klubie nikt nie powie, że nie ma czasu, że spotkamy się jutro. Kiedy dzwoni do nas ktoś, kto potrzebuje pomocy bo ma problem i chce się napić, to otrzyma ją od razu. Jutro może być już za późno – dodaje nasz rozmówca.źródło: www.radomsko24.pl
Dzień Trzeźwości z klubem

Dzień Trzeźwości z klubem "Szansa"

W najbliższy poniedziałek (30 marca) jest obchodzony jako Ogólnopolski Dzień Trzeźwości. Klub Wzajemnej Pomocy Szansa we współpracy z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomsku oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej wychodzi ze specjalną ofertą do mieszkańców miasta Radomska w ramach Klubu otwartych drzwi.W tym dniu, w siedzibie stowarzyszenia KWP „Szansa” przy ul. Jagiellońskiej 16, w godz. 10.00–20.00 mieszkańcy będą mieli okazję zapoznać się z działalnością stowarzyszenia abstynenckiego. Dzień Trzeźwości skłania do zwrócenia uwagi na problem wzrostu spożycia alkoholu i zagrożeń z tego wynikających. Stowarzyszenie oferuje pomoc, m.in. poprzez przekazywanie informacji na temat terapii uzależnienia od alkoholu, placówek lecznictwa odwykowego, grup samopomocowych oraz życia w całkowitej trzeźwości.- Mamy nadzieję że ten dzień stanie się ważnym elementem promocji ruchu abstynenckiego i propagowania idei trzeźwości jako normy społecznie akceptowanej – zachęca prezes stowarzyszenia Anna Kopeć.
Wielkanoc bez alkoholu

Wielkanoc bez alkoholu

Gdy spytasz znajomych jak zamierają spędzać Święta Wielkanocy odpowiadają – rodzinnie. A co to znaczy rodzinnie? Można snuć różne fajne plany a rzeczywistość i tak je zweryfikuje.Mam taką nadzieję, że wielu domach cała rodzina uczestniczy w przygotowaniach do tych świąt. Każdy z jej członków ma swoje przydzielone zadania do wykonania. Jest wtedy czas na pracę, czas na odpoczynek i czas na sen. Niestety jeszcze jest wiele takich rodzin, które nie mają takiej mobilności.Cały ciężar pracy i wysiłku spada na kobietę. Tak jest w przypadku rodzin z problemem alkoholowym i ze zjawiskiem przemocy domowej. U Basi jest tak, że to ona robi zakupy, ba musi tłumaczyć się swojemu Grzesiowi z każdej wydanej złotówki (np. dlaczego w kilogramie jabłek jest 6 sztuk owoców a powinno według Grzesia być siedem).Sprzątanie też należy wyłącznie do jej obowiązków. Ile już razy miała ochotę narzucić  na kanapę i leżącego na niej pijanego męża folię, żeby do świąt nie musiała już tego miejsca odkurzać.Jest jej przykro i łzy płyną gdy widzi przez okno jak inni faceci przy trzepaku trzepią dywany lub noszą ciężkie siatki z zakupami wyręczając w tym swoje żony. Gdy Basia mówi o tym mężowi on przybierając minę kamienia granitowego krzyczy na nią, że jest do niczego i wychodzi z domu, aby się napić. Przecież ma powód – każdy napiłby się gdyby miał taką żonę!A więc Basia jak zwinna sarenka przygotowuje wspaniałe święta. Jest śnieżnobiały obrusik, kolorowe jajeczka, móżdżek w galarecie. Ma też nadzieję, że tym razem uda się spędzić  święta inaczej, świątecznie. Może wyjdą z razem z dziećmi na spacer. Dzieci byłyby szczęśliwe.Basia więc uśmiecha się  do swojego Grzesia najczulej jak potrafi choć zmęczenie nie daje o sobie zapomnieć. Ale to nic, wytrzymam – jestem silna – mówi do siebie.Wszyscy siadają do świątecznego stołu. Maż nie ma apetytu bo męczy go kac „gigant”. Ale Basia namawia go do skosztowania co nie co. Posuwa mu smakołyki. Wreszcie mąż skusił się na rybę po królewsku. Naraz zaczyna wrzeszczeć, bo okazało się , że w rybie była malutka jedna ość przeoczona przez Basię, która go ukłuła w język. Wszczął awanturę stwierdził, że to był zamach na jego życie. Chciałaś, żeby mnie bolało?-  krzyczy do Basi. Teraz Ciebie zaboli.Była awantura, były krzyki, przemoc i interwencja policji.Basia płacze posiniaczona, dwoje małych dzieci ukryło się w swoim pokoju. A Grzesiek poszedł napić się, bo jak powiedział,  że alkohol jest w 100 procentach lepszy od żony.A przecież to są Święta Wielkanocne, Chrystus zmartwychwstał, by być z nami. Czas na modlitwę, zadumę, radość, spokój i bezpieczeństwo. U Basi w domu nikt nie śpiewa Alleluja! Alleluja.Łączę się z Basią i z innymi rodzinami życząc im aby te święta były dla nich inne, pełne radości i spokoju. Niech aura świąt napawa ich nadzieją na lepsze jutro. Aby świąteczny stół dostarczył bliskości, czułości i niezapomnianych doznań dla podniebienia.Namawiam na spędzanie świąt bez alkoholu, bez przemocy, bo tyle z tego wynika zła, bólu, płaczu i tragedii.Czekajmy więc na zmartwychwstanie Chrystusa na trzeźwo, aby go godnie przywitać!
Członkowie MKRPA w TV NTL

Członkowie MKRPA w TV NTL

W Niezależnej Telewizji Lokalnej Radomsko, mieliśmy okazję zobaczyć kilku członków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.W programie "Obiektyw", wyemitowanym pod koniec lutego gościli Anna Ryng, Damian Noremberg, Dariusz Kopeć i przewodniczący MKRPA, Jarosław Pioruński. Program można zobaczyć w tym miejscu.  W "Rozmowie dnia", wystąpiła Anna Ryng. Program do zobaczenia tutaj. W marcu w "Kurierze" zobaczyć było można relację z organizowanej przez naszą komisję konferencji warsztatowej "Przemoc niejedno ma imię". Ten materiał dostępny tym miejscu.
Warsztaty

Warsztaty "Przemoc niejedno ma imię" w Radomsku

„Przemoc niejedno ma imię” - pod tym hasłem odbyły się wykłady i warsztaty dla pracowników socjalnych oraz instytucji pracującymi z ofiarami zgwałceń, a także osób stykającymi się z przemocą „mundurową”.Organizatorami warsztatów był Wydział Spraw Obywatelskich i Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Poprowadzili je Krystyna Żytecka – Prezes Zarządu Fundacji  Pomoc Kobietom i Dzieciom oraz Magdalena Iczałow – psycholog, terapeuta i seksuolog.W warsztatach udział wzięli pedagodzy, psycholodzy, policjanci, grupy samopomocowe oraz pracownicy socjalni, którzy na co dzień pracują m.in. z ofiarami przemocy na tle seksualnym. Dzięki warsztatom ich uczestnicy mogli dowiedzieć się, w jaki sposób można pomóc poszkodowanym, jak z nimi rozmawiać oraz na co zwracać uwagę, by dostrzec symptomy wskazujące, że w danej rodzinie może dziać się coś złego.Druga część spotkania poświęcona była omówieniu problemu przemocy domowej stosowanej przez funkcjonariuszy służb mundurowych.
8 marca. Wirtualne Babskie Party

8 marca. Wirtualne Babskie Party

Zbliża się i jest coraz bliżej 8 marca i znowu święto kobiet! Co w tym może być takiego zabawnego i przyjemnego dla mnie? Czy ja nie mam o jeden zwój więcej w mojej głowie? ponieważ nie mogę się nawet na chwilę pozbyć  uporczywych myśli z tym związanych. Mam chyba jakiś nie zdiagnozowany rodzaj obsesji.Moje święto kobiet? To szary, zwykły dzień. Mój Bogdan jak zwykle pijany z twarzą w kolorze buraka ćwikłowego leży w towarzystwie pilota na tapczanie oglądając wszystko co leci w programie telewizyjnymi i komentując każdą wypowiedź  polityków w bełkoczącym wulgarnym języku.Nagle dowiaduje się, że właśnie dziś jest Święto Kobiet i krzyczy pijackim głosem: O rety Alino moja żono czy Ty wiesz, że dzisiaj jest  8 marca? No to ja mam co robić. Muszę coś zorganizować, aby tak jak jest w zwyczaju uczcić ten dzień. Nasze dziewczyny na pewno czekają na mnie. Wiedzą, ze jestem rozrywkowy chłopak. Wrócę na kolację. Bądź grzeczna.Z wrażenia odebrało mi głos za chwilę w domu zapanowała przeraźliwa boląca cisza. Ja w domowych kapciach z dzieckiem na ręku stoję jak słup po środku  korytarza. I co? I nic ...Zadzwonił telefon. To była Hanka. - Co tam porabiasz Alinko? - pyta kumpela. Opowiedziałam jej co się wydarzyło szlochając, bo mnie dopiero teraz puściło. Hanka na to: nie bądź głupia w domu u Aśki robimy sobie dzisiaj babskie party pt. „Boginie i Wampy- to My”. Dołącz do nas będzie Wanda, Marylka, Iśka i Karolcia. Będzie bosko uwierz! Mamy plany. Bez naszych zachlanych w trupa facetów będzie nam przyjemnie i zapomnimy choć na chwilę o nich, że w ogóle istnieją na tej ziemi. No i poszłam wciśnięta w kieckę z lat 80-tych, niepewna słuszności mojej decyzji. Teraz nie żałuję. Było fantastycznie. Czułam się jak kobieta, która przypomniała sobie, że nią jest. Było karaoke,  w którym hitem wieczoru stała się moja ulubiona piosenka „Malagenia”. Były tańce, dobre jedzonko i wiele jeszcze innych fajnych rzeczy przydarzyło mi się właśnie 8 marca i odtąd wiem, że to święto także jest moje. Uśmiecham się do wspomnień i gdyby nie uszy śmiałabym się na okrągło.Opisując swoją historie jestem przekonana, że będę bliżej tych, których codzienne życie z alkoholikiem i awanturnikiem jest podobne do mojego.Mam też pomysł na wirtualne spędzenie tegorocznego Święta Kobiet z Wami. Proponuję, abyście dołączyli do wspólnego świętowania wpisując się na poniższą listę podając imię i parę słów. Ja rozpoczynam wpis i czekam z nadzieją na dalsze wpisy. Jestem Alinka i fajnie będzie gdy do mnie dołączycie w świętowaniu. Ściskanki!  BABY GÓRĄ!
Warsztaty

Warsztaty "Przemoc niejedno ma imię"

Miasto Radomsko i Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych organizują w dn. 4 marca br. warsztaty nt. "Przemoc niejedno ma imię". Warsztaty kierowane  są dla pedagogów, psychologów, policjantów, grup samopomocowych i pracowników socjalnych. Warsztaty poprowadzi Krystyna Żytecka - Prezes Zarządu Fundacji Pomoc Kobietom i Dzieciom oraz Magdalena Iczałow - psycholog, terapeuta, seksuolog. Warsztaty będą się składać z 2 części:- ofiary zgwałceń - skutki i następstwa, praca z ofiarą, wychodzenie z traumy,- przemoc "mundurowa" - sprawcy, ofiary.Zapraszamy także wszystkich tych, którzy mają chęć uczestnictwa w warsztatach.
Przypominamy o dyżurach

Przypominamy o dyżurach

"Chciałabym się uśmiechnąć do swoich wspomnień, ale nie ma takich, które sprawiłyby mi przyjemność, ba, chcę o nich zapomnieć na zawsze!"Tak mówi wiele kobiet gdy w domu ma męża nadużywającego alkoholu i "damskiego boksera". W takich związku jest źle - bardzo źle i tragicznie. Każdy dzień, to pasmo niepewności, lęku, strachu i bólu. Każda noc nigdy nie wiadomo jak się zakończy. Każdemu świtowi zaglądającemu w Twoje okno towarzyszy modlitwa i błaganie Boga o lepszy dzisiejszy dzień od wczorajszego, często o kawałek chleba dla dzieci, o swoją cierpliwość, o źle pojmowaną pokorę a czasem o przeżycie. O zmroku w wieczornym pacierzu słychać szloch - ze strachu co może się zdarzyć i prośba o trochę snu bo padasz ze zmęczenia ponieważ od tygodnia nie przespałaś całej nocy. A przecież jutro masz tyle rzeczy do zrobienia. Wyrzucasz sobie, że dzisiaj nie zdążyłaś wypracować mężowi koszuli i zapomniałaś kupić Mu chudziutkiej szynki na śniadanie i jutro znowu będzie krzyczał. I może Ci nie wybaczyć.Dzień za dniem, noc za nocą, żadnych zmian w Twoim życiu. Kogo widzisz w lustrze gdy przed nim stoisz? TAK TO TY! Tak to Twoje życie - życie, które Ty tylko możesz zmienić! A jak? Przyjdź do nas, to Ci powiemy jak i pomożemy dokonać tego co dotychczas było dla Ciebie niemożliwe! Niech Ci się zechce chcieć lepiej i normalniej żyć! Czekamy!Dyżury:poniedziałek i środa: godz. 17.00 - 19.30 Anna Ryng - specjalista ds. przemocywtorek: godz. 16.30 - 18.30   mec. Konrad Sawicki - prawnikśroda (do druga):  godz. 16.00 - 20.00 Wojciech Koniarski - specjalista ds. młodzieży          czwartek: godz.8.00 - 18.30 Bogdan Szymczyk - specjalista ds. uzależnia alkoholowego
Ogłoszono konsultacje MPPiRPA

Ogłoszono konsultacje MPPiRPA

6 lutego Prezydent Miasta Radomska, ogłosiła  konsultacje w sprawie  projektu „Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2015 rok”. Konsultacje potrwają  od dnia 10 lutego 2015 roku do dnia 24 lutego 2015 roku.Konsultacje polegają na zgłoszeniu uwag i opinii poprzez wypełnienie formularza konsultacji projektu prawa miejscowego po uprzednim zapoznaniu się z projektem „Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2015 rok”.Projekt „Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2015 rok” oraz formularz konsultacji projektu prawa miejscowego zamieszczone zostały dniu 6 lutego 2015 r. w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej Urzędu Miasta Radomska oraz na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miasta Radomska.Wypełnione formularze konsultacji projektu aktu prawa miejscowego można składać od dnia 10 lutego 2015 r. do dnia 24 lutego 2015 do godz. 15.30 w Biurze Podawczym Urzędu Miasta Radomska ul. Tysiąclecia 5.
Ważna informacja dla przedsiębiorców

Ważna informacja dla przedsiębiorców

Prowadząc działalność gospodarczą warto nie zapominać o ciążących obowiązkach. Przypominamy o styczniowych powinnościach dotyczących przedsiębiorców prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych.Urząd Miasta w Radomsku przypomina przedsiębiorcom prowadzącym sprzedaż napojów alkoholowych o obowiązku:  -  złożenia pisemnego oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych w 2014 r. w prowadzonym punkcie sprzedaży,    wniesienia opłaty na 2015 rok za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.Termin złożenia oświadczenia oraz wniesienia I raty opłaty upływa z dniem 31 stycznia 2015r.Wpłaty należy dokonywać na rachunek Urzędu Miasta Radomska: ESBANK Bank Spółdzielczy O/Radomsko - 82 8980 0009 2001 0037 5283 0011 - z  podaniem nr zezwoleń i adresu punktu sprzedaży.Obowiązki przedsiębiorcy prowadzącego sprzedaż napojów alkoholowych, o których mowa wyżej, wynikają z art.111 ust. 4 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity: Dz. U. z 2012r. poz. 1356 ze zm.).Jednocześnie informujemy, że skutkiem niezłożenia oświadczenia lub niedokonania opłaty w ustawowym terminie jest wygaśnięcie zezwolenia z mocy prawa. Przedsiębiorca, któremu wygaśnie zezwolenie z ww powodów - może ubiegać się o ponowne zezwolenie nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia wydania decyzji o wygaśnięciu zezwolenia (art. 18 ust. 12 pkt 5 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi).Referat Podatków (pokój Nr 6, parter) dysponuje drukami oświadczeń o wartości sprzedaży napojów alkoholowych, jak również druki umieszczone są na stronie internetowej Miasta Radomska – w tym miejscu . Referat Podatków - sprawa: Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.informacja UM Radomsko
Zmiana siedziby MKRPA w Radomsku

Zmiana siedziby MKRPA w Radomsku

Od 16 stycznia 2015 roku zmieniła się siedziba Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomsku.  Do tej pory siedziba MKRPA w Radomsku mieściła się przy ul. Reymonta 58. Od 16 stycznia nową siedzibą Komisji są pomieszczenia na pierwszym piętrze w budynku (na zdjęciu) przy ul. Kościuszki 12a w Radomsku. 
Wesołych Świąt

Wesołych Świąt

Niechaj nadchodzące Święta Bożego Narodzenia będą pełne spokoju szczęścia,  a każdy dzień Nowego Roku przynosi radość z realizacji najskrytszych marzeń i planów. życzą Przewodniczący, Sekretarz oraz Członkowie MKRPA  w Radomsku  
O przemocy w TV NTL

O przemocy w TV NTL

Zapraszamy do obejrzenia "Rozmowy dnia" z Anną Ryng, członkiem Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która odbyła się w Telewizji NTL. Tematem  rozmowy było zjawisko przemocy domowej. Rozmowę można zobaczyć TUTAJ 
WOPR Radomsko wygrywa turniej

WOPR Radomsko wygrywa turniej "Sympatyków życia w trzeźwości"

WOPR Radomsko okazał się najlepszą drużyną na VI Otwartym Halowym Turnieju Piłki Nożnej „Sympatyków życia w trzeźwości”. Turniej zorganizował klub "Szansa" przy współudziale Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomsku w dniu 9 listopada. Zawody rozgrywano w radomszczańskiej hali sportowej. Podczas turnieju wystąpiła częstochowska grupa „Jeszcze raz”. Wyniki:I miejsce - WOPR RadomskoII miejsce - Przyjaciel BełchatówIII miejsce - Viola BrzezinyIV miejsce - Szansa I RadomskoV miejsce - Szansa II RadomskoNajlepszym strzelcem okazał się Mariusz Filipiński z Viola Brzeziny, który zdobył 7 bramek. Najlepszym bramkarzem wybrano Przemysława Kaczmarka.Turniej odbywał się przy współorganizacji Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Piotrkowie Trybunalskim.
MKRPA i

MKRPA i "Szansa" zapraszają na piłkarski turniej

Klub Wzajemnej Pomocy „Szansa” oraz Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomsku zapraszają na VI Otwarty Halowy Turniej Piłki Nożnej „Sympatyków życia w trzeźwości”.Zawody o puchar Prezydent Miasta Radomsko, rozgrywane będą 9 listopada w hali sportowej przy ul. Św. J. Królowej 20. Podczas turnieju wystąpi grupa „Jeszcze raz”. Turniej odbywa się przy współorganizacji Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Piotrkowie Trybunalskim. 
Przeciw przemocy. Happening Przemoc  nie odwracaj wzroku

Przeciw przemocy. Happening Przemoc  nie odwracaj wzroku

W czwartek 30 października w ramach projektu „Rodzina – dom budowany miłością – przeciwdziałanie przemocy domowej na terenie miasta Radomsko”, pracownicy MOPS zorganizowali w centrum miasta happening „Przemoc – nie odwracaj wzroku”. Happening „Przemoc – nie odwracaj wzroku” jest jednym z elementów projektu „Rodzina – dom budowany miłością – przeciwdziałanie przemocy  domowej na terenie miasta Radomsko”, który trwa w naszym mieście od sierpnia.Podczas happeningu rozdawane były ulotki z informacjami dotyczącymi świadczonych usług na rzecz ofiar przemocy. Ustawione zostały również naturalnej wielkości kartonowe figury ofiary przemocy fizycznej z napisem „nie chcę tego odczuwać”, ofiary przemocy psychicznej z napisem „nie chcę tego widzieć” i dziecka – świadka przemocy z napisem - „nie chce na to patrzeć”. Pracownicy MOPS przypinali przechodniom niebieskie wstążki.W kulminacyjnym momencie happeningu dyrektor MOPS, Andrzej Barszcz wręczył nagrody w konkursie plastycznym ph. „Rodzina - dom budowany miłością”. Na konkurs napłynęło 209 prac plastycznych ze szkół podstawowych i gimnazjalnych.