Aktualności

Ankieta w sprawie zmian w ustawie o wychowaniu w trzeźwości

Ankieta w sprawie zmian w ustawie o wychowaniu w trzeźwości

W marcu weszła w życie nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Samorząd ma teraz 6 miesięcy na dostosowanie miejscowego prawa do zmian wprowadzonych ustawą.
Konkurs na realizację zadań w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym

Konkurs na realizację zadań w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym

Prezydent miasta Radomska ogłosił konkursy ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym w 2018 roku.
Rozmowa z Jerzym Górskim

Rozmowa z Jerzym Górskim

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu w "Rozmowie Dnia" w TV NTL z udziałem Jerzego Górskiego, mistrza świata w podwójnym Ironmanie. Jerzy Górski był także gościem radomszczańskiej odsłony Ogólnopolskiego Dnia Trzeźwości.
Spotkanie z Jerzym Górskim w ramach Ogólnopolskiego Dnia Trzeźwości

Spotkanie z Jerzym Górskim w ramach Ogólnopolskiego Dnia Trzeźwości

Ostatnim akcentem Ogólnopolskiego Dnia Trzeźwości w Radomsku było spotkanie z Jerzym Górskim. Z mistrzem świata w podwójnym Iromanie, radomszczanie spotkali się po południu 28 marca w Miejskim Domu Kultury.
Jerzy Górski spotkał się z młodzieżą

Jerzy Górski spotkał się z młodzieżą

W ramach Ogólnopolskiego Dnia Trzeźwości Miejski Dom Kultury odwiedził Jerzy Górski, utytułowany polski sportowiec, który zdobył pierwsze miejsce w Double Iron Thriatlon w Huntsville (USA) w 1990 roku. Podczas spotkania z młodzieżą opowiadał jak radzić sobie z przeciwnościami losu.
Obchody Dnia Trzeźwości

Obchody Dnia Trzeźwości

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Trzeźwości odbyło się już szóste spotkanie z osobami szukającymi pomocy w drodze do trzeźwości zorganizowane przez Klub Wzajemnej Pomocy „Szansa”.
Dla uzależnionych i ich najbliższych

Dla uzależnionych i ich najbliższych

24 marca, w Radomsku rozpoczęły się obchody Ogólnopolskiego Dnia Trzeźwości. Pierwszym ich punktem był dzień otwarty na rzecz osób współuzależnionych, zorganizowany przez Stowarzyszenie Klub Abstynencki „Można inaczej”.
Ogólnopolski Dzień Trzeźwości  w Radomsku

Ogólnopolski Dzień Trzeźwości w Radomsku

Corocznie, poniedziałek poprzedzający święta wielkanocne obchodzony jest jako Ogólnopolski Dzień Trzeźwości. W tym roku przypada 26 marca. Dzień ten ma na celu zwrócenie uwagi na problem uzależnienia od alkoholu i wynikające z tego zagrożenia.  
Czy Twoje picie jest bezpieczne. Zrób test AUDIT

Czy Twoje picie jest bezpieczne. Zrób test AUDIT

Spożycie alkoholu opisywać można w gramach wypitego alkoholu lub też posługując się miarą porcji standardowej. Przyjmuje się, że w Europie porcja taka zawiera zwykle 10g czystego alkoholu. Porcja standardowa alkoholu (tzn. 10g czystego, 100% alkoholu) zawarta jest w ok. 250ml piwa o mocy 5%, w ok. 100ml wina o mocy 12% oraz w ok. 30ml wódki o mocy 40%.
Zmiany przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi

Zmiany przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi

W dniu 1.01.2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie  zdrowia psychicznego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017r. poz. 2439). Zmieniła ona ustawę z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Poniżej w załączniku prezentujemy najważniejsze zmiany.
Konkursy na realizacje zadań w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom

Konkursy na realizacje zadań w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom

Prezydent miasta Radomska ogłosił konkursy ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym w 2018 roku.
Wesołych Świąt

Wesołych Świąt

Niechaj nadchodzące Święta Bożego Narodzenia będą pełne spokoju szczęścia, a każdy dzień Nowego Roku przynosi radość z realizacji najskrytszych marzeń i planów.  
Program do konsultacji

Program do konsultacji

Zarządzeniem prezydenta Jarosława Ferenca z dnia 24 listopada, do konsultacji społecznych został przekazany Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Miasta Radomska na 2018 rok.    Termin konsultacji wyznaczono od 28 listopada do 11 grudnia. Konsultacje Programu polegają m.in. na zgłaszaniu uwag i opinii poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza dostępnego na stronach BIP Urzędu Miasta Radomska.
Straż Pożarna wygrywa Turniej Sympatyków Życia w Trzeźwości

Straż Pożarna wygrywa Turniej Sympatyków Życia w Trzeźwości

W niedzielę 5 listopada, Klub Wzajemnej Pomocy "Szansa" oraz Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomsku, zorganizowali IX Otwarty Halowy Turniej Piłki Nożnej Sympatyków Życia w Trzeźwości. Turniej zorganizowany już po raz dziewiąty, pokazał  mieszkańcom miasta Radomska, że sport może być jednym z najlepszych działań profilaktycznych. Abstynenci swoją postawą udowadniają innym, że aktywność fizyczna na trzeźwo jest równie atrakcyjna, a przede wszystkim bezpieczna. W turnieju, rozgrywanym w hali PSP nr 7, wystartowało 7 drużyn. Spotkania rozgrywane były systemem „każdy z każdym”. I miejsce - Państwowa Straż Pożarna w Radomsku, II miejsce - Stowarzyszenie Abstynenckie "OPOKA" Opoczno, III miejsce - Gold –Car. Dalsze miejsca: WOPR Radomsko Stowarzyszenie Abstynenckie "Viola" Brzeziny Stowarzyszenie Abstynenckie "PRZYJACIEL" Bełchatów, KWP "SZANSA " Radomsko. Turniej odbył się dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Radomsko z Programu Przeciwdziałania Uzależnieniom i Patologiom Społecznym. Współorganizatorem turnieju był Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Piotrkowie Trybunalskim.  
Jaś i Małgosia na tropie

Jaś i Małgosia na tropie

Wychowawcy klas IV i V radomszczańskich szkół podstawowych biorą udział w szkoleniu mającym na celu pogłębienie wiedzy na temat problematyki związanej z uzależnieniami oraz innymi zagrożeniami czyhającymi na młodego człowieka.   Centrum Aktywności Społecznej w Radomsku, zaprosiło do współpracy instruktorkę Aleksandrę Czopik, która szkoląc wychowawców, przekazuje cenne informacje na temat praktycznego zastosowania programu profilaktycznego rekomendowanego przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Program Domowych Detektywów „Jaś i Małgosia na tropie” ma na celu przede wszystkim opóźnienie inicjacji alkoholowej wśród nastolatków. Program ten znajduje się w bazie europejskich programów rekomendowanych EDDRA oraz banku programów rekomendowanych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ośrodek Rozwoju Edukacji (MEN), Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz Instytut Psychiatrii i Neurologii. Posiada najwyższy, bo aż III stopień rekomendacji, co niewątpliwie świadczy o jego wysokiej skuteczności. Odbiorcami programu są uczniowie kl. IV lub kl. V szkół podstawowych oraz ich rodzice. Treści profilaktyczne podawane są w formie zabawy, komiksów, zadań domowych do wspólnej pracy z rodzicami. Są też w całości zgodne z podstawa programową kształcenia ogólnego dla klas IV-V oraz ogólnymi założeniami prowadzenia działań profilaktycznych na terenie szkół. info: UM Radomsko
Rocznica klubu

Rocznica klubu

Klub Wzajemnej Pomocy "SZANSA" Radomsko oraz Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomsku, zapraszają  na obchody XXXII rocznicy powstania Stowarzyszenia i XX Forum Trzeźwościowe.Uroczystości zaplanowano 30 września, o godz. 18.00, w Publicznej Szkole Podstawowej nr 10  przy ul. Makuszyńskiego 25.  
Bogdan Szymczyk w TV NTL

Bogdan Szymczyk w TV NTL

19 września, gościem "Rozmowy Dnia" na antenie TV NTL był Bogdan Szymczyk, członek MKRPA. Tematem rozmowy  tematem rozmowy były uzależnienia wśród młodzieży. Rozmowę można zobaczyć TUTAJ
Wsparcie dla trzeciego sektora na zadania profilaktyczne

Wsparcie dla trzeciego sektora na zadania profilaktyczne

Prezydent Miasta Radomsko ogłosił konkurs w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.   Prezydent Miasta Radomska ogłosił otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym. Termin składania ofert upływa z dniem 8 września 2017r. Szczegóły Tutaj i Tutaj
Ruszyła akcja trzeźwo do celu

Ruszyła akcja trzeźwo do celu

W sierpniu będą prowadzone wzmożone kontrole trzeźwości kierowców. Akcja ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problem nietrzeźwych kierowców.   Kontrole prowadzone przez funkcjonariuszy policji wraz z członkami Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i ugrupowań abstynenckich mają za zadanie przestrzec kierowców przed prowadzeniem pojazdów w stanie nietrzeźwości oraz uświadomić, pasażerom, że dając przyzwolenie na prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu przyczyniają się do potencjalnej tragedii. - Alkohol jest przyczyną wielu tragicznych zdarzeń drogowych. Niestety w powiecie radomszczańskim występuje wielu pijanych kierowców. Przestrzegamy więc, by przed rozpoczęciem jazdy sprawdzić czy jest się trzeźwym. Można to uczynić m.in. w dyżurce Komendy Powiatowej Policji w Radomsku – wyjaśnia Katarzyna Zielińska z KPP w Radomsku. Kontrole trzeźwości przeprowadzane będą w różnych częściach miasta wyznaczonych przez funkcjonariuszy policji. Trzeźwi kierowcy otrzymają biuletyny informacyjne poruszające tematykę pijanych kierowców oraz breloczki. info i foto: UM Radomsko
Rusza akcja MKRPA Radomsko

Rusza akcja MKRPA Radomsko

Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomsku we współpracy z Urzędem Miasta Radomsko, policją oraz stowarzyszeniami działającymi na rzecz trzeźwości w Radomsku: Klubem Wzajemnej Pomocy „Szansa”, Klubem Abstynenckim „Można Inaczej", w sierpniu, który jest miesiącem trzeźwości, podejmują wspólne działania pod hasłem „Trzeźwo do celu".   Działania akcji "Trzeźwo do celu" obejmują udział przedstawicieli MKRPA i stowarzyszeń w kontrolach trzeźwości prowadzonych przez funkcjonariuszy policji w sierpniu 2017 na terenie miasta Radomska. Dodatkowo, każdy trzeźwy kierowca otrzyma ulotkę z informacjami o zakresie działań MKRPA i stowarzyszeń abstynenckich a także brelok z napisem „Prowadzę jestem trzeźwy”. Kampania informacyjno – edukacyjna ma na celu integrację instytucji i organizacji radomszczańskich działających na rzecz trzeźwości oraz podniesienie świadomości społeczeństwa, że każdego dnia możemy spotkać na swojej drodze pijanego kierowcę, który stanowi śmiertelne zagrożenie. Pijani kierowcy przewożą swoich najbliższych: żony, dzieci, przyjaciół, ale zagrażają również wszystkim znajdującym się na drodze - innym kierowcom, pieszym. Reagujmy, gdy ktoś pod wpływem alkoholu zbliża się do samochodu. Każdego dnia możesz spotkać pijanego kierowcę! Reaguj!
Powołano konsultanta ds. narkomanii w Radomsku

Powołano konsultanta ds. narkomanii w Radomsku

Od 20 czerwca, radomszczanie mogą bezpłatnie korzystać z pomocy terapeutycznej oraz zasięgać informacji na temat uzależnienia od narkotyków oraz metod terapii dzięki powołaniu przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych konsultanta ds. narkomanii.     Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w szczególności inicjuje działania w zakresie związanym z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracji społecznej osób uzależnionych od alkoholu oraz narkomanii m.in. poprzez zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej dla osób uzależnionych i osób zagrożonych uzależnieniem od alkoholu i narkotyków i innych uzależnień. Konsultacje będą prowadzone w zakresie informacji, porad, wsparcia psychologicznego dla osób uzależnionych od narkotyków, osób okazjonalnie używających narkotyków. Pomoc oferowana będzie dla rodziców i przyjaciół osób używających narkotyków, pedagogów, nauczycieli, wychowawców a także wszystkich innych osób zainteresowanych tym problemem. - Na co dzień pracuję z osobami dotkniętymi problemem uzależnienia. Walka z uzależnieniem nie jest łatwa. Jednak można pokusić się o stwierdzenie że jest to choroba „demokratyczna” dotyczy zarówno ludzi bardzo młodych jak i tych starszych, bez względu na status społeczny czy majątkowy – mówi Adrian Stojecki, konsultant ds. narkomanii. Konsultacje udzielane będą w każdy wtorek miesiąca w godz. 17.00 – 19.00, w Punkcie Konsultacyjnym Problemów Uzależnień przy ul. Kościuszki 12a. Adrian Stojecki -  psycholog, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny (Członek Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej oraz European Association for Cognitive and Behavioural Therapies (EABCT)), kierownik Specjalistycznego Centrum Psychoterapii I Terapii Uzależnień "ProMental".