Aktualności

MKRPA podczas

MKRPA podczas "Tygodnia Walki z Nałogami" w ZSG nr 7

W poniedziałek 28 listopada, na zaproszenie ZSG nr 7 w Radomsku, przedstawiciele Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, uczestniczyli w "Tygodniu Walki z Nałogami". Celem akcji jest propagowanie zdrowego stylu życia wśród młodzieży, szczególnie w trudnym wieku dorastania. Podczas godzinnej prelekcji, członkowie MKRPA w Radomsku, uświadamiali uczniom jakie zagrożenia wynikają z różnego rodzaju uzależnień, także od alkoholu. 
Piłkarskie zmagania sympatyków życia w trzeźwości

Piłkarskie zmagania sympatyków życia w trzeźwości

Już po raz ósmy Sympatycy Życia w Trzeźwości zmagali się w Otwartym Halowym Turnieju Piłki Nożnej. Turniej rozgrywany był w hali ZSG nr 7 w niedzielę 20 listopada. Turniej zorganizował Klub Wzajemnej Pomocy "Szansa" przy współudziale Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomsku. W zawodach wystartowało siedem zespołów: Viola Brzeziny, WOPR Radomsko, Szansa Radomsko, Tatusiowie, Gold Car, Policja Radomsko oraz Opoka Opoczno. W meczu o 3. miejsce drużyna Gold Car wygrała z Policją Radomsko 1:0. W finale zmierzyły się drużyny Szansy Radomsko i Violi Brzeziny. Po zaciętym finale lepsi okazali się zawodnicy z Brzezin wygrywając całe spotkanie 3:0. Nagrody zawodnikom wręczali członkowie Stowarzyszenia Szansa z prezes Anną Kopeć na czele, wicedyrektor ZSG nr 7 Radosław Bartnik i Małgorzata Kańska-Kipigroch, wiceprezydent Radomska,   Organizator turnieju, Klub Wzajemnej Pomocy "Szansa", realizuje m.in. programy z zakresu profilaktyki uzależnień. Jak widać, działalność klubu nie ogranicza się tylko do pomocy i mityngów, ale również polega na zapewnieniu możliwości aktywnego spędzania czasu.W przygotowanie tegorocznej edycji Turnieju włączył się również Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Piotrkowie Trybunalskim.Film z turnieju w tym miejscu
Tydzień Mediacji w Radomsku

Tydzień Mediacji w Radomsku

Wzorem lat ubiegłych w Polsce odbędzie się kolejna (szósta) edycja działań na rzecz promowania mediacji w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Mediacji oraz Tygodnia Mediacji, organizowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z siecią koordynatorów ds. mediacji oraz organizacjami pozarządowymi reprezentującymi m.in. środowiska mediatorów, adwokatury, notariatu, radców prawnych, komorników, kuratorów sądowych oraz polskie więziennictwo.  W tym roku Międzynarodowy Dzień Mediacji przypada na dzień 20 października, natomiast Tydzień Mediacji odbędzie się w dniach 17-22 października 2016 roku. Jednocześnie do włączenia się w tę inicjatywę Ministerstwo Sprawiedliwości zaprosiło również polską Policję.  Radomszczańscy policjanci będą pełnili dodatkowe dyżury telefoniczne pod nr tel. 44 685 28 84  lub 44 685 28 73. Ponadto, będą wraz z innymi specjalistami pełnili dyżur w Sądzie Rejonowym w Radomsku.   Koncepcja tegorocznych obchodów opiera się na propagowaniu inicjatyw lokalnych, włączeniu lokalnych środowisk do działań prowadzonych przez prezesów sądów, koordynatorów ds. mediacji i sędziów, a także współpracy pomiędzy ośrodkami mediacyjnymi, wymiarem sprawiedliwości i Ministerstwem Sprawiedliwości. Obchody będą przebiegały pod hasłem „Masz prawo do mediacji".  Odpowiadając na zaproszenie ministerstwa oraz Komendanta Głównego Policji, policjanci z województwa łódzkiego będą udzielać informacji na temat postępowania mediacyjnego w ramach wspólnych dyżurów z przedstawicielami sądów, prokuratur i mediatorów, jak również podczas dyżurów pełnionych w trakcie Tygodnia Mediacji w siedzibach Komend Powiatowych/Miejskich Policji naszego województwa. Mediację można najprościej określić jako sposób dobrowolnego rozwiązywania problemów, które powstały w wyniku przestępstwa czy wykroczenia, na drodze porozumienia się pokrzywdzonego i podejrzanego lub oskarżonego z pomocą neutralnego mediatora. Mediator musi być zatem osobą bezstronną, która jest gwarantem, że pomiędzy ofiarą a sprawcą zostanie zachowana swoista równowaga sił, zapewniającą jednocześnie przestrzeganie w pełni ich praw i ochronę godności.
Bieg na orientację z edukacją w tle

Bieg na orientację z edukacją w tle

Pierwsze Liceum Ogólnokształcące zorganizowało spotkanie z ekspertami, którzy opowiedzieli młodzieży jak radzić sobie z różnymi rodzajami przemocy. Panel dyskusyjny był integralną częścią tegorocznego biegu na orientację poświęconemu tematyce związanej z szeroko pojętą przemocą, jaki odbędzie się w przyszłym tygodniu w miejscowości Podświerk.  Jak wyjaśnia Bożena Ujma z I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku, szkolne biegi na orientację od wielu lat stanowią tradycję liceum. Impreza przeznaczona jest dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu radomszczańskiego oraz nie jest ukierunkowana wyłącznie na sport. Organizatorzy stawiają na wątek edukacyjny, a każda poprzednia edycja miała swą myśl przewodnią. W tym roku edukacyjna część biegu poświęcona jest przemocy, zdrowiu oraz pierwszej pomocy.- Staramy się zwrócić uwagę na aktualne zagadnienia, z którymi borykamy się na co dzień. W tym roku zdecydowaliśmy, że będzie to szeroko rozumiana przemoc. Możemy spotkać się z nią niestety np. w domu, szkole czy innych miejscach. Chcemy zachęcić młodzież do rozmowy na ten temat. Informacje uzyskane od przedstawicieli m.in. policji, prokuratury, poradni psychologicznej czy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z pewnością będą pomocne – wyjaśnia organizatorka biegu na orientację, Bożena Ujma.
Rocznica klubu Szansa i Forum Trzeźwościowe

Rocznica klubu Szansa i Forum Trzeźwościowe

Klub Wzajemnej Pomocy "SZANSA" Radomsko oraz Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomsku, zapraszają  na obchody XXXI rocznicy powstania Stowarzyszenia i Forum Trzeźwościowe. Uroczystości zaplanowano 17 września, o godz. 16.00, w ZSG nr 6 przy ul. Makuszyńskiego 25.Program:godz. 16.00 XIX Forum Trzeźwościowe poprowadzi Instruktor Terapii Uzależnień pani Elżbieta Skrzymowska z Stowarzyszenia "Granica" Łódzkie Centrum Pomocy Bliźniemugodz. 17.00 Miting OtwartyZabawa taneczna gra oczywiście zespół "FENIX "
Akcja

Akcja "Trzeźwo do celu" podsumowana

„Trzeźwo do celu” – to hasło akcji profilaktycznej, która w sierpniowe poniedziałki trwała w Radomsku, a polegała na sprawdzaniu trzeźwości kierowców. W środę7 września, w Urzędzie Miasta w obecności prezydenta Jarosława Ferenca podsumowano akcję. Akcja „Trzeźwo do celu” była prowadzona w cztery sierpniowe poniedziałki (za wyjątkiem poniedziałku 15 sierpnia). Do akcji włączyły się działające w Radomsku kluby abstynenckie "Szansa", "Można Inaczej" i "Carpe diem".Głównym celem akcji było uświadamianie kierowców o zagrożeniu jakie niesie ze sobą jazda na podwójnym gazie. Kontrole odbywały się w godzinach porannych w różnych punktach miasta. Wręczano wówczas kontrolowanym trzeźwym kierowcom, ulotki z informacjami o zakresie działań Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i stowarzyszeń abstynenckich, a także breloki z napisem „Prowadzę jestem trzeźwy”. 
Ruszyła akcja Trzeźwo do celu

Ruszyła akcja Trzeźwo do celu

Inauguracja akcji miała miejsce 1 sierpnia 2016 r.,  pod I Liceum Ogólnokształcącym  w Radomsku, gdzie policjanci wraz z przedstawicielami Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz stowarzyszeniami abstynenckimi przeprowadzali kontrolę trzeźwości oraz wręczali ulotki informacyjne. Akcja „Trzeźwo do celu” będzie prowadzona w sierpniowe poniedziałki. Jej głównym celem jest uświadamianie kierowców o zagrożeniu jakie niesie ze sobą jazda na podwójnym gazie. Kontrole będą odbywały się w godzinach porannych w różnych punktach miasta. Jak zauważyli przedstawiciele MKRPA, statystyki nie napawają optymizmem. Inicjacja alkoholowa odbywa się w coraz niższym wieku oraz rośnie odsetek uzależnionych od alkoholu kobiet, a alkohol bardzo często gości w naszym codziennym życiu. Wszystko to przekłada się na większą tolerancję dla osób, które wypiją jedno piwo i wsiadają za kółko.- Chcemy propagować wstrzemięźliwość alkoholową. Jeżeli chodzi o kierowców, to jest to oczywiste, że trzeba robić wszystko by nie prowadzili po spożyciu alkoholu. Prowadzi to do tragedii rodzinnych i nie tylko. Chcemy też pokazać, że w naszym mieście działają stowarzyszenia, które udzielają pomocy osobom uzależnionym. Chcemy informować mieszkańców i kierowców, gdzie można zgłosić się po pomoc. Często jest tak, że nie zdajemy sobie sprawy, że ktoś z naszych bliskich może być uzależniony od alkoholu – wyjaśnia Rafał Dębski z Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.  
Rusza akcja MKRPA Radomsko

Rusza akcja MKRPA Radomsko "Trzeźwo do celu"

Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomsku we współpracy z Urzędem Miasta Radomsko, policją oraz stowarzyszeniami działającymi na rzecz trzeźwości w Radomsku: Klubem Wzajemnej Pomocy „Szansa”, Klubem Abstynenckim „Można Inaczej", Radomszczańskim Stowarzyszeniem Rodzin Abstynenckich CARPE DIEM" w sierpniu, który jest miesiącem trzeźwości, podejmują wspólne działania pod hasłem „TRZEŹWO  DO  CELU".  Akcja jest wynikiem spotkań z inicjatywy MKRPA w celu nawiązania współpracy z radomszczańskimi stowarzyszeniami abstynenckimi działającymi w Radomsku. Działania obejmują:- udział przedstawicieli MKRPA i stowarzyszeń w kontrolach trzeźwości prowadzonych przez funkcjonariuszy Policji w poniedziałki w sierpniu 2016.- wręczanie kierowcom  wspólnie opracowanej ulotki z informacjami o zakresie działań MKRPA i stowarzyszeń oraz danymi kontaktowymi, a także  breloków  (ulotki zostaną wykorzystane w kolejnych przedsięwzięciach np. 10 września 2016 roku,  podczas Pikniku Organizacji Pozarządowych oraz rozwieszone będą plakaty na terenie miasta Radomska).Kampania informacyjno – edukacyjna  ma na  celu integrację instytucji i organizacji radomszczańskich działających na rzecz trzeźwości oraz podniesienie świadomości społeczeństwa, że każdego dnia możemy spotkać na swojej drodze pijanego kierowcę, który stanowi śmiertelne zagrożenie. Pijani kierowcy przewożą swoich najbliższych: żony, dzieci, przyjaciół, ale zagrażają również wszystkim znajdującym się na drodze - innym kierowcom, pieszym. Reagujmy, gdy ktoś pod wpływem alkoholu zbliża się do samochodu.  Każdego dnia możesz spotkać pijanego kierowcę! Reaguj!" 
Świętojański Rajd Rowerowy

Świętojański Rajd Rowerowy

Klub Wzajemnej Pomocy „SZANSA” Radomsko z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym w Radomsku oraz Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych po raz kolejny zapraszają na Świętojański Rajd Rowerowy.Celem rajdu jest promocja zdrowego, aktywnego stylu życia wolnego od wszelakich nałogów. Start rajdu przewidziany o godz. 9.00, w sobotę 11 czerwca, sprzed Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. Uczestnicy do pokonania mają trasę 18 km. Docelowym miejscem  dotarcia  jest  stanica  WOPR na Zakrzówku Szlacheckim. Na miejscu dla uczestników, przewidziany jest turniej piłki siatkowej wyścigi kajakowe, tenis ziemny, kurs pierwszej pomocy,  który przeprowadzony będzie przez kierownika stanicy pana Stanisława Kempińskiego oraz pieczenie kiełbasek poczęstunek ciasto i napoje.
Rozstrzygnięcie konkursu w ZSG nr 2:

Rozstrzygnięcie konkursu w ZSG nr 2: "Świat bez dopalaczy"

11 prac napłynęło na ogłoszony przez Zespół Szkolno - Gimnazjalny nr 2 w Radomsku, konkurs "Świat bez dopalaczy, narkotyków i substancji psychoaktywnych". Konkurs uroczyście podsumowano w siedzibie szkoły, w poniedziałek 6 czerwca. - Myślę, że najskuteczniejszym sposobem walki z dopalaczami, jest umiejętne zarządzanie sukcesem i talentem młodych ludzi. Wymaga ono bardzo dużego wysiłku i pokazywania, że wszystko może przyjść własnymi siłami i pracą, a nie dzięki substancjom psychoaktywnym. Jeżeli pokażemy młodym ludziom, jak prawidłowo budować relacje, uczucia, pewność siebie, jak właściwie odstresować się, jak wypełnić wolny czas, nie będą sięgać z nudów po dopalacze i alkohol - mówiła podczas wręczenia nagród Ewa Krysiak – Ciszewska, dyrektor ZSG nr 2. Młodzież szkolna mogła także wysłuchać wykładu, Bogdana Szymczyka z Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na temat szkodliwego wpływu dopalaczy na organizm człowieka, a także informacji o konsekwencji prawnych wynikających z posiadania tych substancji psychoaktywnych. O tym opowiedziała st. sierż. sztab. Agnieszka Kropisz z KPP Radomsko. - Bardzo się cieszę, że szkoły podejmują takie fajne działania jak dziś. Przedsięwzięcia, które pokazują, że można żyć inaczej, nie w świecie dopalaczy i narkotyków, ponieważ psują nam całkowicie życie - zauważa policjantka. Dzięki uprzejmości PSSE w Radomsku, młodzież miała również możliwość przetestowania alkogogli i narkogogli.Laureaci międzygimnazjalnego konkursu:I miejsce: Żaneta Zakrzewska – Publiczne Gimnazjum nr 3, opiekun Tomasz MazurII miejsce: Jakub Margoła – Publiczne Gimnazjum nr 6, opiekun Marta MargołaIII miejsce: Adrian Kołodziejczyk – Publiczne Gimnazjum nr 3, opiekun Tomasz MazurDyplomy za udział w konkursie otrzymali: Sara Bojarska, Katarzyna Nalepa, Natalia Walaszczyk, Ewelina Pabich, Kacper Chrzanowski, Julia Gorzędowska, Marlena Spadło oraz Patrycja Miara. Honorowy patronat nad konkursem objął prezydent miasta Jarosław Ferenc. 
Apel o trzeźwość w Dniu Dziecka

Apel o trzeźwość w Dniu Dziecka

1 czerwca to nie tylko Międzynarodowy Dzień Dziecka. W Polsce, na mocy uchwały Sejmu z dnia 24 maja 2006 roku to także Dzień bez Alkoholu. Apel o abstynencję w tym dniu wystosowała Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomsku.W uchwale Sejmu RP czytamy: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ze względu na szczególną wymowę Międzynarodowy Dnia Dziecka wzywa Rząd oraz jednostki samorządu terytorialnego do podjęcia wszelkich działań zmierzających do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych oraz zmniejszenia dostępności do alkoholu w dniu 1 czerwca. Zwracamy się do przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie wyszynku i sprzedaży napojów alkoholowych do powstrzymania się od sprzedaży i podawania alkoholu w tym dniu. Wzywamy wszystkich Polaków do powstrzymania się w tym dniu od picia napojów alkoholowych. Radość i szczęście naszych dzieci to najważniejsza z idei, o której winniśmy pamiętać zawsze, a szczególnie w Międzynarodowym Dniu Dziecka.O Dniu Dziecka wiedzą wszyscy, ale nie wszyscy pamiętają, że 1 czerwca przypada też dzień bez alkoholu. Niestety, coraz częściej alkohol i dzieci idą ze sobą w parze. Po procenty sięgają coraz młodsi, bo niejednokrotnie brakuje im opieki dorosłych. Ale czasami lepiej, żeby dorośli dziećmi się nie opiekowali, bo sami po alkoholu wymagają opieki.Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomsku zachęca  do powstrzymania się od spożywania napojów alkoholowych  w tym dniu.- Chociaż inicjatywa "Międzynarodowego Dnia Dziecka - dnia bez alkoholu" ma charakter symboliczny, jest ona okazją do promocji zdrowego modelu rodziny, aktywnego spędzania wolnego czasu, szerzenia idei dotyczącej radości i szczęścia własnych dzieci oraz zwrócenia uwagi dorosłych na zagrożenia dotyczące dzieci i młodzieży, dotarcia z informacją o możliwościach pomocy dla dzieci i rodziców – mówi Elżbieta Chybalska, przewodnicząca MKRPA w Radomsku.Niestety wszystkie te problemy nie pozostają bez wpływu na dziecięcą psychikę. Ogromna samotność w takim codziennym przeżywaniu świata. Nie mogą liczyć na to, że mama pomoże w odrabianiu lekcji, że mama wytłumaczy, zajmie się, ugotuje obiad. Są zdani na siebie i uczą się tego, co daje ulica.- Niech dzieci w dniu swego święta nie widzą osób spożywających alkohol oraz niech nie doświadczają skutków spożycia alkoholu przez dorosłych. Niech dla naszych dzieci będzie to dzień radości i samych miłych przeżyć. Zwracamy się do wszystkich osób i instytucji, w tym zwłaszcza jednostek samorządowych, aby organizując Dzień Dziecka zechcieli przyłączyć się do naszej prośby, zawartej w niniejszym apelu – dodaje przewodnicząca MKRPA.  
Intergracja na pikniku

Intergracja na pikniku

W niedzielę 22 maja od godz. 15.00 zapraszamy do parku Świętojańskiego na piknik integracyjny "Muzyczny rejs" - występy, kiermasze, warsztaty, zabawy, degustacje.Podczas Pikniku wystąpią: zespół TEDDY BEAR z Częstochowy, Marysia Markiewicz, Kamila Dajcier, Weronika Jarocińska, Łukasz Jończyk, Anna Muszyńska, Firma APCO Warszawa, Zespół Wokalno-Instrumentalny TĘCZOWE NUTKI z MDK, REN-POL Radomsko, Grupa Break Dance DROPSY SQUAD, Koło Osób Niepełnosprawnych z MDK, Fundacja PROMIEŃ RADOŚCI, Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy, Środowiskowy Dom Samopomocy, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3, Przedszkole nr 10, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, PCK w Radomsku, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Klub Taekwondo - ORIENT, Komenda Powiatowa Policji w Radomsku, Państwowa Straż Pożarna w Radomsku, Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne.Będzie również punkt informacyjny Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomsku.
Szkodliwość dopalaczy. Warsztaty dla specjalistów

Szkodliwość dopalaczy. Warsztaty dla specjalistów

W poniedziałek 9 maja w Urzędzie Miasta, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomsku zorganizowała warsztaty  „Dopalacze – profilaktyka, interwencja, działanie”, przeznaczone dla osób pracujących w jednostkach organizacyjnych wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, wychowawców z świetlic środowiskowych, ośrodków opiekuńczo-wychowawczych, pracowników oświaty, punktów konsultacyjnych,  policji, psychologów, pedagogów.Warsztaty miały za zadanie wskazać uczestnikom zasady budowania planu zajęć profilaktycznych poruszających tematykę „dopalaczy”, w grupie zarówno młodzieży jak i osób dorosłych. W trakcie zajęć przedstawione zostaną przykładowe ćwiczenia warsztatowe, które można przeprowadzić w określonych grupach wiekowych. Na bazie analizy indywidualnych przypadków trener przeprowadził ćwiczenia przygotowujące do nawiązania kontaktu z osobą przyjmująca środki psychoaktywne oraz wskazał uczestnikom zasady podejmowania  interwencji. Warsztaty prowadziła Katarzyna Kudyba, pedagog profilaktyk, wychowawca z doświadczeniem zawodowym jako trener w obszarze profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania przemocy. Prowadzi grupę edukacyjną w Interwencyjnej Placówce Opiekuńczo Wychowawczej dla Chłopców w Krakowie ukierunkowaną na przeciwdziałanie uzależnieniom i przemocy. W swojej pracy ma bezpośredni kontakt z osobami po zażyciu dopalaczy jak i ich rodzicami. Posiada kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów, szkoleń, konsultacji w tematyce uzależnień, skierowanych zarówno do osób dorosłych jak i dzieci i młodzieży.  To już drugie spotkanie poświęcone dopalaczom. Dwa tygodnie temu również  w magistracie Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zorganizowała Konferencję "Szkoła wobec uzależnienia młodzieży od dopalaczy".
O problemie dopalaczy na Konferencji

O problemie dopalaczy na Konferencji

W poniedziałek 25 kwietnia,  w magistracie Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomsku, zorganizowała pierwszą część Konferencji „Szkoła wobec uzależnienia młodzieży od dopalaczy”. Na zaproszenie MKRPA odpowiedzieli pracownicy oświaty, punktu konsultacyjnego, policji, psycholodzy, pedagodzy, osoby pracujące w jednostkach organizacyjnych wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, a także wychowawcy ze świetlic środowiskowych.Konferencja  przedstawiła  zasady funkcjonowania „rynku” dopalaczowego  w Polsce, ukazała specyfikę marketingową branży dopalaczowej wpływającą na zachęcenie młodych osób do przyjmowania środków psychoaktywnych.W trakcie Konferencji uczestnicy zwrócili uwaga na dostępność oraz sposób dystrybucji i sprzedaży środków zastępczych zwanych „dopalaczami” wśród młodych osób.Konferencję prowadziła Katarzyna Kudyba, pedagog profilaktyk, wychowawca  z doświadczeniem zawodowym jako trener w obszarze profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania przemocy. Prowadzi grupę edukacyjną w Interwencyjnej Placówce Opiekuńczo Wychowawczej dla Chłopców w Krakowie ukierunkowaną na przeciwdziałanie uzależnieniom i przemocy. Na co dzień w swojej pracy ma bezpośredni kontakt z osobami po zażyciu dopalaczy jak i ich rodzinami. Posiada kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów, szkoleń, konsultacji w tematyce uzależnień, skierowanych zarówno do osób dorosłych jak i dzieci i młodzieży. Bez wątpienia Konferencja wzbogaciła wiedzę oraz rozwinęła praktyczne kompetencje potrzebne w sytuacji kryzysowej, jaką jest sięganie po środki psychoaktywne przez dzieci i młodzież.W Konferencji udział wzięło 60 osób.Druga część Konferencji zaplanowana jest na 9 maja. Będą to już typowe warsztaty, poprowadzi również Katarzyna Kudyba.
Konferencja

Konferencja "Szkoła wobec uzależnienia młodzieży od dopalaczy"

Prezydent Miasta Radomska i Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomsku, zapraszają na Konferencję „Szkoła wobec uzależnienia młodzieży od dopalaczy”.Konferencja skierowana jest dla  pracowników oświaty, punktów konsultacyjnych,  policji, psychologów, pedagogów, osób pracujących w jednostkach organizacyjnych wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, wychowawców z świetlic środowiskowych.Konferencja  ma za zadanie przedstawić zasady funkcjonowania „rynku” dopalaczowegow Polsce. Ukazać specyfikę marketingową branży dopalaczowej wpływającą na zachęcenie młodych osób do przyjmowania środków psychoaktywnych.  W trakcie zajęć zostanie zwrócona uwaga na dostępność oraz sposób dystrybucji i sprzedaży środków zastępczych zwanych „dopalaczami” wśród młodych osób. Osoba prowadząca wskaże symptomy zachowania, na które należy zwrócić uwagę jeśli mamy podejrzenie, że młody człowiek przyjmuje środki psychoaktywne. Zajęcia wzbogacą wiedzę oraz rozwiną praktyczne kompetencje potrzebne  w sytuacji kryzysowej, jaką jest sięganie po środki psychoaktywne przez dzieci i młodzież. Osoba prowadząca: Katarzyna Kudyba, pedagog profilaktyk, wychowawca z doświadczeniem zawodowym jako trener w obszarze profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania przemocy. Prowadzi grupę edukacyjną w Interwencyjnej Placówce Opiekuńczo Wychowawczej dla Chłopców w Krakowie ukierunkowaną na przeciwdziałanie uzależnieniom i przemocy. W swojej pracy ma bezpośredni kontakt z osobami po zażyciu dopalaczy jak i ich rodzinami. Posiada kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów, szkoleń, konsultacji w tematyce uzależnień, skierowanych zarówno do osób dorosłych jak i dzieci i młodzieży.   25 kwietnia, w godz. 9-13.30 w Urzędzie Miasta w Radomsku. 
Dzień Trzeźwości z klubem

Dzień Trzeźwości z klubem "Szansa" i MKRPA

Klub Wzajemnej Pomocy „Szansa” wraz z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomsku wychodzi ze specjalną ofertą do mieszkańców miasta Radomska w ramach „Ogólnopolskiego Dnia Trzeźwości”.W poniedziałek 21 marca, w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Jagiellońskiej 16, w godz. 10–20  członkowie stowarzyszenia zaprezentują „Klub otwartych drzwi”. Jest to okazja do zaprezentowania działalności stowarzyszenia „Szansa” jak również zwrócenie uwagi na problem wzrostu spożywanego alkoholu i zagrożeń z tego wynikających.  Będzie można zapoznać się z ofertą pomocową,  uzyskać informację na temat terapii uzależnienia od alkoholu, otrzymać wszelkie informacje i materiały na temat placówek lecznictwa odwykowego, grup samopomocowych oraz życia w całkowitej trzeźwości.            W siedzibie stowarzyszenia dyżurować będą psycholodzy, specjaliści terapii uzależnień oraz osoby znające problem uzależnienia:      Andrzej Proszowski – Certyfikowany instruktor terapii uzależnień, przebyte szkolenie z zakresu przeciwdziałania alkoholizmowi, narkomanii oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Ewa Telecka Spodymek -  psycholog specjalista terapii uzależnień Michalina Rutkowska – certyfikowany specjalista terapii uzależnień. Ukończone szkolenie z zakresu terapii osób z diagnozą uzależnień behawioralnych - pt. „Diagnoza i psychoterapia uzależnień behawioralnych – seksoholizm, siecioholizm, patologiczny hazard – szkolenia dla terapeutów uzależnień.Anna Kopeć – szkolenie dla członków stowarzyszeń abstynenckich na rzecz osób wykluczonych społecznie-uzależnionych oraz pracujących z rodzinami z problemem alkoholowym w ramach projektu „Razem działamy skuteczniej".Dariusz Kopeć – Ukończone Studium Pomocy Psychologicznej i Interwencji Kryzysowej w Centrum Szkoleń i Psychoedukacji Instytutu Psychologii Zdrowia PTP w Warszawie. Ukończone szkolenie z zakresu  Przeciwdziałania uzależnieniom: alkoholizmowi, narkomanii oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Pomogą ofiarom przestępstw

Pomogą ofiarom przestępstw

Wzorem lat ubiegłych Ministerstwo Sprawiedliwości organizuje w dniach od 22 do 27 lutego 2016 roku "Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw". Akcja została podjęta, by przypomnieć o cierpieniu ofiar i potrzebie ochrony ich interesów, konieczności niesienia im pomocy. Akcja ma charakter głownie edukacyjny, a jednym z jej podstawowych celów ma być poinformowanie  społeczeństwa  o uprawnieniach, jakie przysługują osobom pokrzywdzonym  oraz istnieniu szerokiego kręgu  podmiotów mogących udzielić im pomocy.W Radomsku w budynku Prokuratury Rejonowej przy ul. Tysiąclecia  3 udostępnione zostaną pomieszczenia dla przedstawicieli organizacji i instytucji zajmujących się udzieleniem pomocy osobom pokrzywdzonym. Dyżury będą pełnione także przez prokuratorów w godz. 9-15.Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonu:  44 685 81 82
Konferencja

Konferencja "Narkotyki i dopalacze"

1 lutego w Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbyły się warsztaty metodyczne pt. „Narkotyki i dopalacze. Rozpoznawanie zachowań narkotykowych. Podstawy pomocy przedmedycznej - wskazówki metodyczne dla profilaktyki". Organizatorem warsztatów była Społeczna Akademia Nauk w Radomsku, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Radomsku oraz Centrum Profilaktyki społecznej w Milanówku przy współpracy Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. Do udziału w spotkaniu ze specjalistami zgłosiło się ponad 300 osób, pedagogów, psychologów, nauczycieli i pracowników instytucji samorządowych, a także młodzieży. Konferencja dała uczestnikom możliwość zapoznania się z najnowszą wiedzą dotyczącą problematyki uzależnień w Polsce i na świecie oraz poruszyła problemy związane z wprowadzaniem do obrotu i użytku coraz to nowych środków narkotycznych i odurzających.W konferencji wzięli udział także członkowie MKRPA Radomsko.info: MDK Radomsko
16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet

16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet

25 listopada 2015 roku w Międzynarodowy Dzień przeciwko Przemocy Wobec Kobiet ruszyła kampania pod hasłem „16 Dni Przeciw Przemocy wobec Kobiet”. Kampania organizowana jest na szczeblu międzynarodowym od 1991 roku z inicjatywy Centrum na rzecz Globalnego Przywództwa Kobiet. Jej celem jest wyeliminowanie wszelkich form przemocy ze względu na płeć.  W kampanii bierze udział ponad 2000 organizacji w blisko 160 krajach.W działania aktywnie włącza się także policja. W łódzkim garnizonie w okresie od 25 listopada do 10 grudnia komendy miejskie i powiatowe podejmą szereg inicjatyw na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Będą to głównie dyżury telefoniczne policyjnych specjalistów i dzielnicowych, a także spotkania i warsztaty dla zainteresowanych organizowane przy współpracy z lokalnymi instytucjami zajmującymi się ta problematyką. Komenda Powiatowa Policji w Radomsku informuje, że  w ramach ogólnopolskiej kampanii "16 dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet" został wyznaczony dyżur Kierownika Rewiru Dzielnicowych, który będzie udzielał informacji osobom zainteresowanym. Kontakt z Kierownikiem Rewiru Dzielnicowych w dniach od 25 listopada do 10 grudnia, w dni robocze od godziny 6.00 do 14.00 pod nr tel. 723 634 859.Warto podkreślić, że nie tylko podczas trwania kampanii kobiety, które zaznały przemocy, zarówno fizycznej jak i psychicznej, mają możliwość uzyskania fachowej pomocy ze strony policji. Mogą to zrobić w każdej chwili zgłaszając się do najbliższej jednostki policji bądź dzwoniąc na numery alarmowe 997 lub 112.
Piłkarskie zmagania sympatyków życia w trzeźwości

Piłkarskie zmagania sympatyków życia w trzeźwości

W niedzielę 8 listopada, w hali Zespołu Szkolno-Gimnazjalnym nr 7 rozegrano Halowy Turniej Piłki Nożnej „Sympatyków życia w trzeźwości”. Turniej zorganizowany już po raz siódmy pokazał  mieszkańcom miasta Radomska, że sport może być jednym z najlepszych działań profilaktycznych. Abstynenci swoją postawą udowadniają innym, że aktywność fizyczna na trzeźwo jest równie atrakcyjna, a przede wszystkim bezpieczna. Zagospodarowanie czasu jest zatem zapewnieniem innego rodzaju aktywności, stwarza możliwość odreagowania stresu w sposób zdrowy i niedestrukcyjny.Podobnie jak przed rokiem, na pierwszym miejscu podium stanęli zawodnicy WOPR Radomsko. Drugie miejsce przypadło drużynie „Opoka” Opoczno, a  trzecie  „Viola” Bełchatów. Najlepszym Strzelcem w turnieju  Łukasz Cieślik WOPR Radomsko. Najlepszym bramkarzem turnieju Łukasz Rozpara WOPR Radomsko.Nagrody dla najlepszych wręczyli  prezes KWP „Szansa” Anna Kopeć, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Uzależnień Damian Noremberg,  Katarzyna Wośko radna Rady Miejskiej w Radomsku oraz przedstawiciel Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomsku, Dariusz Kopeć.Turniej sfinansowany z realizacji zadania publicznego – przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym. W organizację turnieju włączyła się Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Piotrkowie Trybunalskim. FOTOGALERIA
Trzeźwościowy turniej piłkarski

Trzeźwościowy turniej piłkarski

Klub Wzajemnej Pomocy „Szansa” oraz Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomsku zapraszają na VII Otwarty Halowy Turniej Piłki Nożnej „Sympatyków życia w trzeźwości”.Celem turnieju jest integracja środowisk abstynenckich oraz promowanie zdrowego stylu życia wolnego od alkoholu. Zawody o puchar Prezes Klubu rozgrywane będą 8 listopada w hali Zespołu Szkolno-Gimnazjalny nr 7 przy ul. 11 Listopada 16. Rozpoczęcie turnieju godzina 9.00.Turniej odbywa się przy współorganizacji Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Piotrkowie Trybunalskim.