Aktualności

Niebieska kawiarenka juz funkcjonuje

Niebieska kawiarenka juz funkcjonuje

Przypominamy, że w Punkcie Konsultacyjnym, mieszczącym się przy ul. Reymonta 58 (wejście również od strony budynku MOPS przy ul. Kościuszki 12a) funkcjonuje „Niebieska Kawiarenka”. W niej, bezpłatne poradnictwo świadczą psycholog, pedagog oraz prawnik. „Niebieska Kawiarenka” to nazwa specjalnie stworzonego pomieszczenia, w którym jest możliwość przeprowadzenia w intymnych warunkach rozmowy z klientem - ofiarą, świadkiem przemocy. Kawiarenka to również miejsce spotkań dla grupy samopomocowej, która powstanie w wyniku prowadzonych działań edukacyjnych w ramach realizowanego przez MOPS projektu „Rodzina – dom budowany miłością – przeciwdziałanie zjawisku przemocy na terenie Miasta Radomsko”.Harmonogram dyżurów  specjalistów:Psycholog:poniedziałek godz. 15.15 – 18.15środa (2 i 4 środa w miesiącu) godz. 10.00 – 12.00Pedagog:czwartek godz. 14.00 – 17.00Prawnik:wtorek godz. 19.00 – 20.30piątek godz. 16.00 – 19.30
Forum Trzeźwości

Forum Trzeźwości

W sobotę 21 września, w klubie RSM, klub abstynencki „Szansa” oraz Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zorganizowała Forum Trzeźwości. Tematem Forum było znaczenie duchowości i pomoc duchowa w rodzinie z problemem alkoholowym. Forum prowadziła Elżbieta Chybalska, członek MKRPA. - Żyjemy w czasach, w których u wielu ludzi  zanika pragnienie rozwoju duchowego. Potrzeby człowieka w tej sferze nie są bowiem tak bezpośrednio odczuwane, jak potrzeby cielesne, emocjonalne czy społeczne. To właśnie dlatego dziecko zwykle chętniej poprosi rodziców o coś do zjedzenia niż o coś do przemyślenia. Współczesny człowiek podejmuje wysiłek, aby stać się raczej kimś bogatym materialnie niż duchowo. Wtedy jednak ryzykuje, że jego więzi i wartości będą coraz bardziej powierzchowne i będą powodować coraz większą frustrację – mówiła podczas wykładu. 
Forum Trzeźwościowe w Radomsku

Forum Trzeźwościowe w Radomsku

Klub Wzajemnej Pomocy "SZANSA " oraz Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  serdecznie zapraszają 20 września, o godz. 17.00 na XVII Forum Trzeźwościowe, które odbędzie się w Radomszczańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Radomsku.Forum poprowadzi  Elżbieta Chybalska. Tematem przewodnim Forum będzie znaczenie duchowości i pomoc duchowa w rodzinie z problemem alkoholowym.  Gościem specjalnym Forum będzie wiceprezes Związku Stowarzyszeń Abstynenckich Województwa Łódzkiego oraz Członek Komisji Rewizyjnej Krajowej Rady Związku i Stowarzyszeń Abstynenckich pan Władysław Keler. Po Forum odbędzie się mityng otwarty prowadzony przez Grupę AA „Maciej”, a później zaplanowano uroczyste obchody XXIX rocznicy powstania Klubu Wzajemnej Pomocy „SZANSA”.  Dobrą zabawę zapewni  zespół FENIX.
Niebieski Telefon Zaufania

Niebieski Telefon Zaufania

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomsku, uruchomił „Niebieski Telefon Zaufania” dla mieszkańców Radomska. „Niebieski Telefon Zaufania” jest  przeznaczony jest dla osób doświadczających przemocy, bądź będących jej świadkami, w tym dzieci i młodzież, a także dla osób będących w innych sytuacjach kryzysowych.„Niebieski Telefon Zaufania” jest pierwszym telefonem zaufania w Radomsku, gdzie pomoc mogą uzyskać wszyscy mieszkańcy miasta. Funkcjonuje w ramach realizowanego przez MOPS projektu „Rodzina – dom budowany miłością”. Każda osoba dzwoniąca pod numer 511 586 353 ma zapewnioną anonimowość. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 20.00.
Ognisko integracyjne

Ognisko integracyjne

W sobotę w 30 sierpnia Klub Wzajemnej Pomocy „Szansa” oraz  Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  zorganizowała ognisko integracyjne w kościele parafialnym p.w. św. Ap. Szymona i Judy Tadeusza w Dmeninie. Po mszy świętej Klub zorganizował ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek i prosiaczka. Podczas spotkania integracyjnego odbyło się podsumowanie sierpnia jako  Miesiąca Trzeźwości.
Rusza projekt

Rusza projekt "Rodzina - dom budowany miłością "

Celem projektu „Rodzina – dom budowany miłością – przeciwdziałanie zjawisku przemocy na terenie Miasta Radomsko”, jest wypracowanie i podejmowanie skutecznych działań profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Projekt ten ma służyć stworzeniu w mieście Radomsko sprawnego systemu profilaktycznego zintegrowanego z Miejskim Programem Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2013 – 2015, przy jednoczesnym stworzeniu podstaw do opracowania długofalowych działań na lata następne. Realizacja projektu ma wpłynąć na podniesienie świadomości społecznej i uwrażliwienie mieszkańców miasta na problem przemocy, jak również wpłynąć na rozwój poradnictwa specjalistycznego, w tym w szczególności dla małoletnich rodziców z rodzin zagrożonych przemocą  w rodzinie, ponieważ działania w tym zakresie prowadzone są w bardzo wąskim wymiarze, a tym samym ich efektywność jest bardzo niska. Działania przewidziane do realizacji w projekcie, realizowane będą w następujących  płaszczyznach: działania edukacyjne, działania konsultacyjno – wspierające, w tym poradnictwo specjalistyczne. Do tej pory w ramach projektu uruchomiono:„Niebieski telefon zaufania”- 511 586 353. Telefon funkcjonuje w godz. 8-20 we wszystkie dni robocze. Telefon jest przeznaczony dla osób, które są ofiarami przemocy lub jej świadkami, w tym dzieci i młodzież. Żadna z osób, która skorzysta z niego chcąc podzielić się problemem nie pozostanie bez wsparcia, ponieważ osoba dyżurująca dysponuje szeroką wiedzę specjalistyczną. „Niebieska skrzynka”. To forma komunikacji z osobami doświadczającymi przemocy lub świadkami. Nie każda osoba pokrzywdzona chce w początkowej fazie rozmawiać o swoim problemie, woli o nim napisać. W dyskretnych miejscach MOPS w Radomsku i Urzędu Miasta Radomsko umieszczone zostały oznaczone skrzynki (na których dodatkowo znajduje się numer telefonu zaufania oraz adres e-mail „Niebieskiej skrzynki”), do których osoby zainteresowane będą wrzucać listy ze swoimi problemami. Elektroniczna Niebieska skrzynka" To wydzielony w tym celu adres e-mail: niebieskaskrzynka@mops-radomsko.pl. Ta forma komunikacji przewyższa formę tradycyjną tym, iż istnieje możliwość odpowiedzenia nadawcy, podczas gdy on nadal, jeśli tylko będzie tego chciał, pozostanie anonimowy. W przypadku powstania możliwości udzielenia odpowiedzi pisemnej, będzie ona przygotowywana  przez te same osoby, które dyżurować będą przy "Niebieskim telefonie zaufania".
Niebieska Skrzynka w UM i MOPS

Niebieska Skrzynka w UM i MOPS

W ramach realizowanego w naszym mieście projektu "Rodzina - dom budowany miłością - przeciwdziałanie zjawisku przemocy w rodzinie" w Urzędzie Miasta Radomska (ul. Tysiąclecia 5) i siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (ul. Kościuszki 12a) zawisły "Niebieskie Skrzynki". To forma komunikacji z osobami doświadczającymi przemocy lub świadkami. Nie każda osoba pokrzywdzona chce w początkowej fazie rozmawiać o swoim problemie, woli o nim napisać. Inicjatorzy akcji chcą tym osobom dać taką możliwość. W tym celu w dyskretnych miejscach MOPS w Radomsku i Urzędu Miasta Radomsko zostały umieszczone oznaczone skrzynki (na których dodatkowo znajduje się numer telefonu zaufania oraz adres e-mail „Niebieskiej Skrzynki”), do których osoby zainteresowane będą wrzucać listy ze swoimi problemami. Każda osoba, która jest uwikłana w przemoc dzięki „Niebieskiej Skrzynce” może jawnie lub anonimowo zwrócić  się o specjalistyczną pomoc.
Piknik Morski na Folwarkach

Piknik Morski na Folwarkach

Trwają miejskie pikniki organizowane w każdą wakacyjna niedzielę w różnych częściach miasta. Tym razem radomszczanie spotkali się na Folwarkach na "Pikniku Morskim". W organizację imprezy włączyła się Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych."Piknik morski", który odbył się w dzielnicy Folwarki,  to kolejna plenerowa propozycja MDK Radomsko i Miasta Radomsko. Do wspólnej zabawy przy dźwiękach muzyki szanty zaprosił zespół Drake Sea Folk Group z Częstochowy. Pięciu muzyków zaśpiewało i zagrało folk morski - żywiołowe piosenki o tematyce  marynistycznej, a także ciekawe interpretacje muzyki tradycyjnej. Jedną z piosenek zaśpiewanych podczas koncertu możecie posłuchać poniżej. Przed koncertem dla najmłodszych wystąpił Teatr PACUŚ z Łodzi ze spektaklem pt. "Przygody Pana Kleksa".Nie zabrakło również morskich atrakcji, konkursów i zabaw które przygotował Klub Żeglarski HKŻ Radomsko. Chętni mogli popływać kajakami na stawie oraz nauczyć się węzłów i zrobić morski tatuaż. Centrum Integracji Młodzieży zorganizowało loterię fantową, z której dochód przeznaczony był na rzecz miejscowej parafii.Przed nami jeszcze trzy wakacyjne pikniki. Za tydzień na placu 3 Maja zagości Piknik Naukowy. W niedzielę, 24 sierpnia zaplanowano "Piknik Działkowca" na terenie ogródków działkowych przy ul. Brzeźnickiej. Na zakończenie tegorocznych wakacji 30 sierpnia, w parku Solidarności zagości wioska indiańska i zagra zespół Catawba.FOTOGALERIA Z PIKNIKU NA FOLWARKACH
Potrenuj z Jackiem Krzynówkiem

Potrenuj z Jackiem Krzynówkiem

Radomszczanie mają niebywałą okazję uczestniczyć w treningu piłkarskim z Jackiem Krzynówkiem, 96-krotnym reprezentantem Polski.Trening odbędzie się w środę 30 lipca o godz. 11 na Stadionie Miejskim przy ul. Brzeźnickiej 26.Inicjatywa ta odbędzie się w związku z realizacją projektu "Wakacje z Mistrzem", wspieranego przez Miasto Radomsko, Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, PGE Dystrybucja Oddział Teren Łódź.Jacek Krzynówek urodził się 15 maja 1976 roku w Kamieńsku. Grał m.in. w RKS Radomsko, 1 FC Nuernberg, Bayer Leverkusen i VfL Wolfsburg. W reprezentacji narodowej wystąpił 96 razy i strzelił 15 bramek. Występował na pozycji pomocnika.Projekt jest wspierany przez Miasto Radomsko, Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, PGE Dystrybucja Oddział Teren Łódź.
Piknik rodzinny na Bartodziejach. Zdjęcia

Piknik rodzinny na Bartodziejach. Zdjęcia

Trzeci, z cyklu wakacyjnych pikników rodzinnych, zorganizowano tym razem na Bartodziejach. Od rozpoczęcia wakacji w różnych częściach miasta organizowane są pikniki rodzinne. Tym razem radomszczanie spotkali sią na placu kościelnym na Bartodziejach. Na początku pikniku mogliśmy obejrzeć  spektakl „Małe co nieco Tygryska” w wykonaniu Teatru Profilaktyki i Edukacji „Maska” z Krakowa. Wystąpili również młodzi artyści z Fundacji „Promień Radości” (fragment występu do posłuchania poniżej). Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali liczne atrakcje: m.in. warsztaty kulinarne, kącik plastyczny, dmuchańce, trampolinę. Na zakończenie imprezy koncertowała Radomszczańska Kapela Podwórkowa.W organizację pikniku na Bartodziejach włączyli się MDK, Panaceum, MOPS i Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.W ubiegłym tygodniu podobny piknik zorganizowano na placu kolo popularnego "wielorybka". Motywem przewodnim tamtego pikniku była ekologia. Kolejny piknik odbędzie się za tydzień (27 lipca) na boisku przy ul. Kościuszki. Połączony będzie z otwarciem placu rekreacyjno-ruchowego.Zdjęcia z pikniku dostępne są TUTAJ
Akcja przeciw dopalaczom w Radomsku

Akcja przeciw dopalaczom w Radomsku

Od 16 lipca ruszyła w Radomsku wspólna akcja Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,  policji oraz osób, które dotknął problem dopalaczy.Obecnie w Radomsku działa jeden sklep z dopalaczami określanymi jako „artykuły kolekcjonerskie”. Na ich opakowaniach widnieją ostrzeżenia, że nie są przeznaczone do spożycia,  jedynie do kolekcjonowania. Sprzedawane są np. odświeżacze do bidetu czy środki do czyszczenia ekranów. Nie służą jednak do kolekcjonowania w klaserach lecz zażywane są przez młodzież.W ciągu ostatnich kilku lat w środkach masowego przekazu, ukazały się informacje o poważnych zatruciach po zażyciu dopalaczy. Do końca września 2010 ich sprzedaż odbywała się w wyspecjalizowanych sklepach zwanych „smart shops”. Teraz, sprzedaż dopalaczy za pośrednictwem sklepów stacjonarnych jest nielegalna. Wszystkie dopalacze stanowią zagrożenie życia, a lista niepożądanych objawów, jakie mogą wywoływać, jest bardzo długa.Celem akcji MKRPA i policji jest zwrócenie uwagi na zagrożenia i negatywne konsekwencje wynikające z zażywania dopalaczy. Od dzisiaj codziennie pod sklepem sprzedającym takie środki będą dyżurować osoby wręczając ulotki profilaktyczne.Policja będzie patrolowała najbliższą okolicę sklepu w godzinach jego funkcjonowania. Specjalnie w ten rejon zostanie wysłany patrol ponadnormatywny finansowany przez Miasto Radomsko. Działania te będą trwały codziennie do czasu, aż uda się ograniczyć sprzedaż tych środków psychoaktywnych .
Trwają wakacyjne pikniki

Trwają wakacyjne pikniki

Za nami dwa wakacyjne  pikniki, organizowane na terenie Radomska, w których uczestniczą członkowie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W niedzielę 6 lipca w miasteczku ruchu drogowego przy ulicy Brzeźnickiej odbył się festyn "Bezpieczne Radomsko". Dla każdego było coś miłego - dzieci były zachwycone pokazem sprzętu strażackiego i policyjnego, a starsi mogli przypomnieć sobie czasy swojej młodości przy piosenkach Agnieszki Osieckiej czy Jeremiego Przybory w wykonaniu szóstki utalentowanych wokalnie dziewcząt ze Studia Piosenki "Forum" z Łodzi. Wokalny spektakl opowiadał o losach miłości dziewcząt do niejakiego Zdzicha - całość zatytułowano "Oj, rzucić to wszystko... Gdzie jest Zdzich". Dla zgłodniałych gości stowarzyszenie "Panaceum" oferowało ciepłe posiłki, zaś na tych którzy chcieli się ochłodzić czekały lody. Można także było zakupić łakocie na stoisku ze słodyczami i gigantycznymi żelkami.Piknik promujący ekologiczne zachowania odbył się w niedzielne popołudnie 13 lipca na placu koło Wielorybka. Na radomszczan, którzy w to słoneczne popołudnie pojawili się na Ekopikniku, na czekała moc atrakcji. Muzyczne występy przygotował polsko-ukraiński zespół folklorystyczny Słowiany oraz Zespół Ludowy Chrzanowianki i Dwa Janki, który przyjechał do Radomska z pobliskich Chrzanowic.Najmłodsi mogli także porysować, wziąć udział w warsztatach ekologicznych czy konkurencjach sportowych. A na każdego, kto na stoisko PGK przyniósł 10 butelek plastikowych, 5 butelek szklanych lub 10 gazet, czekały sadzonki. Na stoisku Społecznej Akademii Nauk seniorzy z Radomszczańskiego Uniwersytetu III Wieku zaprezentowali warsztaty zdrowego żywienia „Wiem co jem” i częstowali radomszczan zdrowymi i kolorowymi kanapkami i szaszłykami.A już za tydzień kolejne niedzielne piknikowe spotkanie - tym razem na Bartodziejach.
Zespół Profilaktyki

Zespół Profilaktyki

Lew Tołstoj zwykł mawiać: "Szczęśliwe rodziny są do siebie podobne". Jego myśl jest ponadczasowa. Czy są uniwersalne reguły budowania rodziny? Tego nie wiemy. Jednak wydaje nam się, że szczęśliwa rodzina to taka, w której jej najbliżsi czują się dobrze, bezpiecznie, cieszą się sobą, ale także wspólnie  pokonują problemy i konflikty. Warto dążyć do takiego wzorca każdego dnia. Wszyscy sobie tego życzymy. Lecz nie zawsze nam się udaje. Współczesna polska rodzina jest osłabiona i często przeżywa kryzysy, jest nietrwała i rozbita lub zagrożona rozbiciem. w rodzinach zanikają więzi: odwiedziny, wspólne dialogi, wspólne posiłki należą do rzadkości. Dochodzą też różne uzależnienia - alkoholizm, narkomania, seksoholizm, hazard, przemoc w rodzinie i wtedy jest trudno udźwignąć  problem. Największą błędną decyzją jest utwierdzanie się, że ja sam/a muszę sobie z tym poradzić. Trzeba dać sobie prawo, aby skorzystać z wiedzy, którą w swojej ofercie pomocowej dla rodzin posiadają instytucje na co dzień pomagające potrzebującym. My z racji swoich obowiązków chcemy Wam przybliżyć wzory pism procesowych, które są po to, aby porządkować zaistniałą dysfunkcję w rodzinie. To mamy zagwarantowane przez państwo.Oto niektóre z pism procesowych (kliknij, aby pobrać): Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa wraz z wnioskiem o ściganie sprawcy Oświadczenie o zamiarze działania w charakterze oskarżyciela posiłkowego Pozew o eksmisję Wniosek o zobowiązanie sprawcy przemocy do opuszczenia mieszkania Wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu cywilnym Wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu cywilnym Wniosek o zwolnienie od kosztów egzekucyjnychWniosek o przyznanie pełnomocnika z urzędu
Zespół Orzekający

Zespół Orzekający

Do zadań Zespołu Orzekającego należy przede wszystkim:1. Przyjmowanie zgłoszeń o przypadkach nadużywania alkoholu.2. Wzywanie na rozmowy osób, co do których wpłynęło zgłoszenie i informowanie icho konieczności zaprzestania działań wymienionych w art. 24 ustawy z dnia26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi(tj.: Dz. U. z 2012 r. poz. 1356 z późn. zm.).3. Przeprowadzanie rozmów z osobami zgłoszonymi, członkami ich rodzin orazwnioskodawcami, mających na celu zmotywowanie osób zgłoszonych do podjęciadobrowolnego leczenia odwykowego.4. Kierowanie osób na badanie przez biegłego w celu wydania opinii w przedmiocieuzależnienia od alkoholu.5. Składanie wniosków do Sądu Rejonowego w Radomsku o wszczęcie postępowaniaw sprawie zastosowania obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu w zakładzielecznictwa odwykowego.§ 8Do zadań Zespołu Kontroli należy przede wszystkim
Zespół Kontroli

Zespół Kontroli

Do zadań Zespołu Kontroli należy przede wszystkim:1. Dokonywanie oględzin usytuowania punktów sprzedaży, podawania i spożywanianapojów alkoholowych, jak również opiniowanie o zgodności ich lokalizacjiz uchwałami Rady Miejskiej przed wydaniem zezwolenia na sprzedaż napojówalkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży.2. Przeprowadzanie kontroli przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwoleńna sprzedaż napojów alkoholowych.3. Występowanie z wnioskami i opiniami dotyczącymi sprzedaży, podawaniai spożywania napojów alkoholowych na terenie gminy.
Wakacyjne pikniki rodzinne

Wakacyjne pikniki rodzinne

Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomsku zaprasza na pikniki wakacyjne. 06.07. godz. 16.00 – 19.00 Festyn poświęcony bezpieczeństwu (Miasteczko Ruchu Drogowego) 13.07. godz. 16.00 – 19.00 EkoPiknik/ PGK Radomsko (Wielorybek)20.07. godz. 17.00 – 19.00  Rodzinny Piknik na Bartodziejach (Bartodzieje)10.08. godz. 16.00 – Piknik Morski  przez TBS Radomsko (Folwarki) 17.08. godz. 16.00 – 19.00 Piknik Naukowy (Park Świętojański)  24.08. godz. 16.00 – 19.00 Rodzinny Piknik na terenie Ogródków Działkowych (Sanicka) 31.08. godz. 16.00 – 19.00 Piknik Rodzinny w Parku Solidarności – zakończenie wakacji
Przyznano dotację w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym

Przyznano dotację w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym

W wyniku rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych w zakresie: przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym przyznano dotację dla czterech organizacji pozarządowych.  Uwzględniając rekomendacje komisji konkursowej Prezydent Miasta Radomsko podjął decyzję o wsparciu finansowym realizacji następujących zadań publicznych: w zadaniu „Wspierania wakacyjnych form spędzania czasu wolnego dla dzieci i młodzieży promujących zdrowy styl życia”: 1. Łódzki Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża Oddział Rejonowy w Radomsku na zadanie „Wspieranie wakacyjnych form spędzania czasu wolnego dla dzieci i młodzieży promujących zdrowy styl życia” - kwota dotacji 6.000 zł2. Powiatowe Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Radomsku na zadanie „Wspieranie wakacyjnych form spędzania czasu wolnego dla dzieci i młodzieży promujących zdrowy styl życia – kwota dotacji: 14.000 zł3. Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Radomsko na zadanie „Harcerska Akcja Letnia 2014” – kwota dotacji: 12.000 zł4. Centrum Integracji Młodzieży Radomsko na zadanie „Wspieranie wakacyjnych form spędzania czasu wolnego dla dzieci i młodzieży promujących zdrowy styl życia” - kwota dotacji 18.000 złNiżej wymienione oferty zostały odrzucone ze względów formalnych:1. oferta Zapaśniczego Klubu Sportowego z siedzibą w Radomsku2. oferta Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego z siedzibą w Zielonej Górze.
Szkolenie dla przedsiębiorców

Szkolenie dla przedsiębiorców

Komu, kiedy i na jakich warunkach można sprzedawać alkohol, o tym rozmawiali 4 czerwca w Urzędzie Miasta sprzedawcy alkoholu.  Szkolenie zostało zorganizowane przez prezydenta Miasta Radomsko oraz Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Na zaproszenie odpowiedziało 50 przedsiębiorców, którzy podczas spotkania z Robertem Lemańskim – niezależnym ekspertem profilaktyki społecznej poznawali lub przypominali sobie o obowiązkach ciążących na osobach sprzedających alkohol.Przedsiębiorcom zostały także przedstawione zasady prowadzenia kontroli punktów sprzedaży, które będą prowadzone przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Szkolenie dla sprzedawców alkoholu

Szkolenie dla sprzedawców alkoholu

Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych informuje, że 4 czerwca w siedzibie Urzędu Miasta Radomska odbędzie się szkolenie dla sprzedawców alkoholu.  Szkolenie, które poprowadzi Robert Lemański, odbędzie się w dwóch turach. Pierwsza w godz 10-12.,  a druga 12-14. 
Telefon zaufania - uzależnienia behawioralne

Telefon zaufania - uzależnienia behawioralne

Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego uruchomił  telefon zaufania 801-889-880, dedykowany osobom cierpiącym z powodu uzależnień behawioralnych oraz ich bliskim. Czym są uzależnienia behawioralne? Są to wszystkie uzależnienia, które nie są związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych (alkoholu, narkotyków), czyli na przykład uzależnienie od hazardu, uzależnienie od Internetu lub komputera, seksoholizm, pracoholizm, uzależnienie od zakupów czy objadania się.Do kogo skierowana jest oferta telefonu? Do wszystkich osób, które mają problem lub też zastanawiają się, czy mają problem z uzależnieniami behawioralnymi. Dla osób bliskich osobom uzależnionym – rodziny, przyjaciół, znajomych.Czy to telefon dla mnie?Tak, jeśli wydaje Ci się, że Twoje dziecko popadło w nadmierne zaabsorbowanie internetem i komputerem, a wirtualna rzeczywistość staje się dla niego ważniejsza niż realni znajomi i przyjaciele.Tak, jeśli granie doprowadziło Cię do kłopotów finansowych lub rodzinnych, zdarza Ci się grać do ostatniej złotówki lub pożyczać pieniądze na granie.Tak, jeśli masz poczucie, że poszukiwanie doświadczeń seksualnych wymyka Ci się spod kontroli, podejmujesz zachowania ryzykowne dla zdrowia lub naruszające prawo. Jeśli seks przestał był przyjemnością a stał się wewnętrznym przymusem.Tak, jeśli z powodu zaabsorbowania pracą zapominasz o ważnych uroczystościach rodzinnych i sprawach swoich dzieci. Jeśli poświęcasz pracy dużo więcej myśli, czasu i energii niż realizowaniu pasji, rozrywkom, sportowi i związkom z partnerem, dziećmi, rodziną. Działalność telefonu zaufania obejmuje:- prowadzenie konsultacji telefonicznych dla osób cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych i ich bliskich- rozwijanie i udostępnianie bazy informacji o lokalnie działających specjalistach i instytucjach prowadzących terapię uzależnień behawioralnych- prowadzenie działań informacyjnych i edukacyjnych na temat uzależnień behawioralnychKonsultacje telefoniczne prowadzą doświadczeni specjaliści Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, przeszkoleni w zakresie problematyki uzależnień behawioralnych.Nowy telefon zaufania 801-889-880 jest czynny codziennie, także w weekendy, w godzinach od 17 do 22. Koszt połączenia to koszt jednego impulsu, według taryfy operatora.Projekt uruchomienia i prowadzenia telefonu zaufania świadczącego pomoc w zakresie uzależnień behawioralnych dofinansowywany jest ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia.